27/06/2021
Zeus Pylaias 15 9 21 12 - 57 -
Above The Rim 8 18 8 8 - 42 -

Καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο ο Zeus Pylaias

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα με ζώνη. Αυτό δυσκόλεψε τους παίκτες στην επίθεση με αποτέλεσμα να το σκορ να μείνει χαμηλά. Οι Above The Rim με τον Κουτσογιάννη να πετυχαίνει εφτά πόντους  και τον Μπατσίλα με τον Τέγο από τέσσερις τελείωσαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 15-8.

Οι Above The Rim μπήκαν δυναμικά στη δεύτερη περίοδο και ξεκινώντας από την καλή άμυνα σταδιακά μείωναν την διαφορά. Ο Παπίας με πέντε συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε σε 17-17 πέντε λεπτά πριν την λήξη της περιόδου και ο Βουρλιώτης με ένα δίποντο, τρία λεπτά αργότερα έβαλε μπροστά την ομάδα του κάνοντας το 22-21. Στο τέλος της περιόδου υπήρχε νευρικότητα από τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα να στείλουν τους παίκτες στη γραμμή της φιλανθρωπίας, εκεί όπου ο Μπατσίλας με πέντε εύστοχες βολές έκανε το  26-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Zeus Pylaias μπήκε πιο αποφασισμένος και με τρία συνεχόμενα τρίποντα από τους Τέγο και Μπατσίλα έκανε ένα σερί 11-0 στα πρώτα τρία λεπτά δημιουργώντας το 26-35. Οι παίκτες των Above The Rim δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν ελεύθερα σουτ και στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να μειώσουν στο 34-45 με τις βολές των Παπία, Μπατσίλα και Κατεκίδη.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα και οι δύο ομάδες έπαιζαν νευρικά, με τον Zeus Pylaias  να διατηρεί την διαφορά που είχε. Ο Παπίας με έξι πόντους προσπάθησε να ξαναβάλει την ομάδα του στο παιχνίδι αλλά ο Σακελλαρίδης απάντησε πετυχαίνοντας έξι συνεχόμενους πόντους στον αιφνιδιασμό. Με αυτό τον τρόπο η ομάδα της Πυλαίας πήρε το παιχνίδι με το τελικό σκορ να είναι 42-57.

Above The Rim: Κοντογιώργος 6, Ζανδές 0, Τζιούφας 1, Κουτσιβίτης 0, Βουρλιώτης 13 (2τρ., 16ρ.), Κατάκης 1 (13ρ.), Καραμπέκιος 1, Παπίας 20 (1τρ., 4ασ.,1μπ.)

Zeus Pylaias: Σακελλαρίδης 8, Κατεκίδης 0, Καραγιαννίδης 0, Πασχαλούδης 2 (5ρ.), Κουτσογιάννης 15 (9ρ., 1μπ.), Καραντάκης 0 (1μπ.), Μπατσίλας 16 (1τρ.,8ρ., 4μπ.), Μακρίδης 3 (6ρ., 1μπ.), Τέγος 13 (2τρ., 6ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο Μπατσίλας έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση βοηθώντας την ομάδα του να πάρει την νίκη,