25/09/2021
Reptors 12 14 10 11 - 47 -
Black Mamba 17 16 21 6 - 60 -

Καθάρισε στο δεύτερο μέρος το Black Mamba!

Στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του 3ου ομίλου του κυπέλλου αναμετρήθηκαν οι Rapetors με το Black Mamba, με τους δεύτερους να παίρνουν την νίκη 47-60. Οι Rapetors ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο όμως το Mamba καθάρισε την υπόθεση νίκη στην τρίτη περίοδο χωρίς να αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης.
Καλό, ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Rapetors οι οποίοι είχαν πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση και έτσι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 8-4 (5′). Όμως το δεύτερο πεντάλεπτο άνηκε στο Black Mamba όπου με επιμέρους σκορ 4-13 πέρασαν μπροστά με την λήξη του δεκαλέπτου με 12-17. Ο Γόγωνας ξεχώρισε για τους Rapetors με πέντε πόντους, οι Λουκόπουλος και Χιμντάν είχαν από πέντε για το Black Mamba.
Συνέχεια στην καλή απόδοση είχαν και οι δύο ομάδες στην δεύτερη περίοδο με τους Rapetors να καταφέρνουν να κρατηθούν κοντά στο σκορ. Αμφότερες ομάδες βρήκαν στόχο από την περιφέρεια με το, Black Mamba να έχει, μια μικρή υπέροχη, στο ριμπάουντ. Το ημίχρονο έληξε 26-33 για το Mamba με τον Μαρίτση να πετυχαίνει έξι πόντους με δύο τρίποντα, ενώ για τους δεινόσαυρους ξεχώρισε ο Σακελλαρόπουλος με πέντε.
Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Black Mamba μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη. Στα πρώτα πέντε λεπτά κατάφεραν να τρέξουν σερί 2-12 και ανεβάσουν την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 πόντους, 28-45 (25′). Σε εκείνο το σημείο οι Rapetors άρχισαν να σκοράρουν, με φειδώ ωστόσο και το δεκάλεπτο έληξε 36-54 για την μεγαλύτερη διαφορά στο ματς. Ο Αντωνόπουλος είχε τρεις πόντους για τους Rapetors, ο Μπολοτάκης πέτυχε οχτώ και ο Λουκόπουλος έξι για το Black Mamba.
Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου οι Rapetors προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να μειώσουν σε 43-54 (35′). Το Black Mamba πέτυχε καλάθι μετά από έξι λεπτά αλλά στην συνέχεια δεν απειλήθηκε και το τελικό σκορ ήταν 47-60 υπέρ του. Ο Σακελλαρόπουλος πέτυχε άλλους πέντε πόντους για τους γηπεδούχους, Χιμντάν, Θεοδοσίου και Μπολοτάκης από δύο για τους νικητές.
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ήταν ο Αλέξανδρος – Αμίρ Χιμντάν με 9 πόντους έχοντας 4/6 δίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ και 1 λάθος. Καλύτερος των Rapetors ο Γιάννης Γόγωνας με 10 πόντους έχοντας 3/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη.
Σύνολο οι Rapetors είχαν 13/42 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 6/15 βολές, 38 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα και 11 λάθη. Το Black Mamba είχε 17/51 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 8/16 βολές, 54 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ.
Rapetors (Πατσουράκης): Αντωνόπουλος 3 (1), Παπαγεωργίου 8 (10ρ), Πατσουράκης 5, Γόγωνας 10 (1τρ 8ρ 4κλ), Μπακάκος 4 (10ρ), Σακελλαρόπουλος 15 (3), Καίσαρης 2.
Black Mamba (Μπασδάνης): Θεοδοσίου 2 (10ρ 6ασ), Λουκόπουλος 14 (3), Δανίκογλου, Καριώτης 4 (8ρ), Μαρίτσας 6 (2), Μπολοτάκης 13, Μουσούλης 7 (1), Δέδες 5 (8ρ), Φώτογλου, Χιμντάν 9 (8ρ).
Τι μας άρεσε: Η υπεροχή των Black Mamba στα ριμπάουντ ήταν εντυπωσιακή.