29/01/2023
Blastiakos 15 19 21 15 - 70 -
New York Pic-Knicks 15 10 11 20 - 56 -

"Καθάρισε" στο δεύτερο ημίχρονο ο Blastiakos!

Κάνοντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο ο Blastiakos ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο των New York Pic-Knicks στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και έκανε 14 τις νίκες του στο πρωτάθλημα.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και το σκορ να είναι ισόπαλο (15-15). Οι Μόκκας, Λόλας και Τροχαλιάς ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους από μεριάς γηπεδούχων, ενώ από την άλλη μεριά το κουπί στην επίθεση τράβηξαν οι Στρογγύλης, Σπηλιωτόπουλος και Αντωνόπουλος.

Στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμενε ίδια, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, στα τελευταία λεπτά, με πίεση σε όλο το γήπεδο και καλάθια των Μόκκα και Τυροπώλη κατάφεραν να τρέξουν ένα μίνι 9-0 σερί και να διαμορφώσουν το υπέρ τους 34-25 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Με ανεβασμένη ψυχολογία από το φινάλε του ημιχρόνου, όμορφο μπάσκετ και πρωταγωνιστές τους Τυροπώλη, Γεροντάκη και Θεοδωρομανωλάκη, ο Blastiakos έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 21-11, εκτόξευσε την διαφορά στο +19 (55-36) και έκανε αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι εμφανώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού, προσπαθούσαν με ατομικές ενέργειες του Στρογγύλη να γίνουν ανταγωνιστικοί χωρίς αποτέλεσμα.

Με το πόδι κολλημένο στο... γκάζι, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με την απόδοσή τους και να διατηρούν την διαφορά σταθερά σε διψήφια επίπεδα. Οι φιλοξενούμενοι με την είσοδο του Καντεράκη έγιναν πιο δραστήριοι και παραγωγικοί, όμως η κλεψύδρα είχε αδειάσει. Η ομάδα του Γεροντάκη έκανε 14 τις νίκες της στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Λόλας με 9 πόντους (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/34 δίποντα, 13/34 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 22 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/40 δίποντα, 3/25 τρίποντα και 13/16 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ.

Blastiakos (Γεροντάκης): Αβαγκιάν 2, Γεροντάκης 12 (2), Θεοδωρομανωλάκης 18 (5), Λόλας 9 (1), Μανσαράι, Μόκκας 10 (2), Σωτηρίου, Τροχαλιάς 7 (1), Τυροπώλης 12 (2)

New York Pic-Knicks (Αντωνόπουλος): Αγγελογιαννάκης 5, Αντωνόπουλος 8 (2), Βαχαβιώλος 2, Κοντογιάννης 3, Σπηλιωτόπουλος 6 (1), Στρογγύλης 20, Καντεράκης 12

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό δεύτερο ημίχρονο των νικητών.