21/02/2022
Pharmaco Team 10 6 12 11 - 39 -
ΔΣΑ 11 6 22 13 - 52 -

Καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΔΣΑ

Ο ΔΣΑ ξεκίνησε με νίκη στο πρωτάθλημα καθώς κέρδισε με 39-52 τη Pharmaco Team. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στο δεύτερο μέρος και έφτασαν σε μια εύκολη τελικά επικράτηση.

Ματς με πολλές εναλλαγές στο 1ο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το μικρότερο δυνατό προβάδισμα στο φινάλε.

Νευρικές και οι δύο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο έβρισκαν δύσκολα το δρόμο στο καλάθι με το ΔΣΑ να διατηρεί το προβάδισμα του 1 πόντου στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στους φιλοξενούμενους οι οποίοι αύξησαν τη διαφορά στο ξεκίνημα και παρότι οι γηπεδούχοι  μείωσαν στους 5, αντέδρασαν και ξέφυγαν ξανά με 11.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο ΔΣΑ έστειλε τη διαφορά στους 15, η αντίδραση δεν ήρθε ποτέ και οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη.

Ο Έξαρχος με 14 πόντους ήταν ο MVP της αναμέτρησης, όμως πολύτιμες λύσεις στους νικητές έδωσε ο Αλέξανδρος Τάτσης που πρόσθεσε 14. Από τους γηπεδούχους Σωτηρόπουλος και Τσιτσικάος σημείωσαν 13 και 11 πόντους αντίστοιχα, όμως ήταν και αρκετά άστοχοι.

PHARMACO TEAM: Αναστασόπουλος 10, Βάτσιος 2, Βιλαέτης, Καρτσακλης, Κατσακιώρης 1, Πανουκλιάς, Σουλιώτης, Σωτηρόπουλος 13(3), Τσιτσικάος 11(3), Φαγοπούρνης, Χωλής 2.

ΔΣΑ: Γκρίζης 10, Έξαρχος 14, Κυριλής, Παπαδημητρίου, Παρετσόγλου 1, Ράπτης, Σαφαρίκας 3, Τάτσης 14 (3), Τζωρτζόπουλος, Υφαντής 5(1), Ψάρρης 5.

Τι μας άρεσε: Ο ΔΣΑ έψαξε να βρει ορθολογικά το δρόμο προς το καλάθι, κάτι που κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο

Τι δε μας άρεσε: Οι γηπεδούχοι μένοντας πίσω στο σκορ προσπάθησαν να απειλήσουν μόνο από μακριά και δεν άλλαξαν το πλάνο τους ακόμη και όταν δεν έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι έξω από τα 6,75.