21/01/2023
The Roots 21 17 11 10 - 59 -
Ageli B.C. 19 22 28 15 - 84 -

"Καθάρισε" τη μπουγάδα στο δεύτερο ημίχρονο η Ageli!

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, η Ageli επικράτησε άνετα των Roots, έκανε δώδεκα τις νίκες της και εδραιώθηκε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Άκρως παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βγάζουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση και τους Roots να προηγούνται με 21-19. Ο Λαγωνικάκος ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Ζαμπάρα και Φιλιππή. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Αγγελή.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να παρουσιάζονται καλύτεροι και να φέρνουν "τούμπα" το ματς (38-41) στο τέλος του ημιχρόνου, χάρη στους Δημητρό, Αγγελή και Κωσταρά. Οι γηπεδούχοι όταν άρχισαν να τα βρίσκουν... σκούρα, πέρασαν τη μπάλα στο ζωγραφιστό και οι Ζαμπάρας και Λαγωνικάκος έβαλαν εύκολα καλάθια.

Τέλος στην υπόθεση νίκη έβαλαν οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς με ολοκληρωτικό μπάσκετ, πολυφωνία στην επίθεση και επιμέρους σκορ 11-28, εκτόξευσαν την διαφορά στο +20 (49-69). Οι Roots δεν θύμισαν σε καμία περίπτωση την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου. Έκαναν πολλά λάθη, ήταν αρκετά άστοχοι και είδαν το έργο να γίνεται ιδιαίτερα δύσκολο.

Με το νικητή να έχει κριθεί, οι δύο ομάδες "κατέβασαν" ταχύτητα στο τέταρτο δεκάλεπτο και ευχαριστήθηκαν το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν τις δοκιμές τους εν όψει της απαιτητικής συνέχειας, ενώ έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος τους, έβλεπαν το καλάθι σαν... βαρέλι. Κάκιστο ήταν το δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα του Σοκολάκη που σημείωσε μόλις 21 πόντους και γνώρισε δίκαια την ήττα. Τελικό αποτέλεσμα στο ΣΕΦ, 59-84.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αγγελής με 30 πόντους (7/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/6 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 21/48 δίποντα, 4/14 τρίποντα και 5/10 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/45 δίποντα, 10/33 τρίποντα και 12/21 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Roots: Μπακάλης, Φιλιππής 9 (1), Σοκολάκης 5 (1), Αργυράκης 10, Ζαμπάρας 12, Γούλας 4, Λαγωνικάκος 19 (2)

Ageli: Βασιλόπουλος 6, Χατζής 9 (1), Αγγελής 30 (4), Κωσταράς 9 (3), Κεχαγιόγλου 23 (2), Γλύκας, Δημητρός 7

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς και το δεύτερο ημίχρονο των νικητών.