29/04/2022
Mandra Heat 20 15 20 14 - 69 -
Myrmidons BC 9 20 10 14 - 53 -

Καθάρισε την δεύτερη θέση η Mandra Heat!

Στο ντέρμπι των απουσιών, αλλά και της δεύτερης θέσης του πρώτου ομίλου της D2-League, μεγάλη νικήτρια ήταν η Mandra Heat, καθώς για την 21η αγωνιστική κέρδισε εύκολα τους Myrmidons με 69-53 και εξασφάλισε την δεύτερη θέση!

Από πολύ νωρίς η Mandra Heat πήρε τα ηνία του αγώνα, καθώς με 8 πόντους του Τσιλιώνη και δύο τρίποντα του Μπιτζιλέκη, προηγήθηκε με 20-9. Ο Θεοδωρόπουλος με 4 πόντους, ο Νιωτάκης με ένα τρίποντο και ο Μπατρής με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Myrmidons, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 14 πόντους, 26-12, κατάφεραν με αντεπίθεση διαρκείας και δράστες τους Καλόσακα (8π) και Νιωτάκη (7π), να πλησιάσουν στους 6, 35-29. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι 6 νέοι πόντοι του Μπιτζιλέκη, οι 5 του Ατματζίδη και οι 4 του Δρίβα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Μανδραίοι μπήκαν αποφασισμένοι να κλειδώσουν τη νίκη και με ακόμη τρία τρίποντα του Μπιτσιλέκη, 6 πόντους του Μανίσαλη και 4 του Μώλου, βρέθηκε στο +18 και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +16, 55-39. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους που πέτυχε ο Καλόσακας. Σκορ τρίτης περιόδου 55-39!

Με την διαφορά στους 16, 55-39, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και έτσι οι “κόκκινοι” έφτασαν εύκολα στη νίκη με 69-53, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Τσιλιώνη, Δρίβα, Μώλου και Μανίσαλη. Για τους Myrmidons στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μπατρής, Θεοδωρόπουλος και Καλόσακας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/6 βολές, 17/41 δίποντα και 11/33 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/17 βολές, 13/45 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Betsson mvp της Mandira Heat ο Μανίσαλης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 7/12 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος για τους Myrmidons ο Καλόσακας με 20 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 4/6 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

Mandra Heat (Τσιλιώνης): Ατματζίδης 5 (1), Τσιλιώνης 14 (4), Δρίβας 9, Μανίσαλης 14, Μπιτσιλέκης 21 (6), Τσιάβος, Μώλος 6

Myrmidons (Πετρόπουλος): Μπατρής 10, Νιωτάκης 9 (2), Πετρόπουλος, Φώσκολος 2, Καλόσακας 20 (3), Θεοδωρόπουλος 12

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχε στην απόδοσή της η Mandra Heat!