Sun City Spurs 21 19 18 21 - 79 -
Bonobo BC 15 15 20 17 - 67 -

"Καθάρισε" ο Μελισσάρης!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο Summer League οι Sun City Spurs καθώς επικράτησαν δύσκολα των Bonobo στο ΣΕΦ.

Με ανανεωμένο ρόστερ αλλά με την ίδια όρεξη οι γηπεδούχοι έκαναν δυναμικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, αφού με καλάθια των Ρούμελη, Σαλονικίδη, Λεβεντούρη και Κουκούλη προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 21-15. Οι φιλοξενούμενοι με βασικό όπλο τη νεανικότητα τους έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στα καλάθια των Σκρέμπου, Σταύρου Μπάμπαλη και Αλφαντή.

Με την πάροδο του χρόνου οι Spurs άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους, να παίζουν όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και να αποκτούν ένα σημαντικό προβάδισμα εν όψει συνέχειας χάρη στον εξαιρετικό Μελισσάρη και τους πάντα αξιόπιστους Πάλλη, Κυπριανό και Γουρνά. Οι Bonobo σημείωσαν και πάλι 15 πόντους με τους Σταύρο Μπάμπαλη, Αλφαντή και Φουρλή, όμως αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα στην άμυνα και βρέθηκαν με την... πλάτη στον τοίχο. Σκορ ημιχρόνου, 40-30.

Με εξαιρετική άμυνα και τρέξιμο στο ανοιχτό γήπεδο, οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν την διαφορά στο +17 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι Bonobo συνήλθαν από το... σοκ, έβγαλαν αντίδραση με τους Σταύρο Μπάμπαλη και Σκρέμπο, έριξαν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Το 58-50 του τρίτου δεκαλέπτου άφηνε τα πάντα ανοιχτά εν όψει συνέχειας.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Bonobo να αποδεικνύονται σκληρά καρύδια και να κάνουν ιδιαίτερα δύσκολο το έργο των έμπειρων Spurs. Καθοριστικοί στην εξέλιξη αυτή ήταν οι Σταύρος Μπάμπαλης, Αλφαντής και Σκρέμπος. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, εκεί που η μπάλα "έκαιγε", οι γηπεδούχοι "χτύπησαν" από την περιφέρεια με τους Μελισσάρη και Πάλλη και έφτασαν πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 79-67 στη νίκη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μελισσάρης με 30 πόντους (6/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/7 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 23/43 δίποντα, 7/23 τρίποντα και 12/16 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 22 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/45 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 8/14 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

Sun City Spurs (Παπακωνσταντίνου): Κατσαρός, Κυπριανός 4, Σαλονικίδης 5 (1), Κυριαζίδης 6, Πάλλης 12 (2), Μελισσάρης 30 (4), Γουρνάς 4, Κουκούλης 6, Ρούμελης 4, Λεβεντούρης 8, Καραγιαννάκης

Bonobo (Φουραδούλας): Σκρέμπος 13 (1), Παυλόπουλος, Φουρλής 4, Φουραδούλας 2, Αλφαντής 15 (2), Μπάμπαλης 8, Σ. Μπάμπαλης 25 (2), Λεμοντζόγλου

Τι μας άρεσε: Τα σημάδια αντίδρασης που έβγαλαν οι φιλοξενούμενοι όταν το σκορ ξέφευγε και η ηγετική εμφάνιση του Μελισσάρη.