29/06/2024
Myrmidons BC 17 15 12 12 - 56 -
Gran Μανάρια 21 10 24 15 - 70 -

Καθάρισε ο Ισίδωρος για τα Μανάρια!

Με το ένατο ροζ φύλλο αγώνα πάνε στα playoff απέναντι στους Λύκους τα Gran Μανάρια, καθώς για την δέκατη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Summer Evolution League κέρδισαν τους Μυρμιδόνες με 56-70, αφήνοντάς τους εκτός συνέχειας του πρωταθλήματος!

Με το δίδυμο Τσίγκου - Νερούτσου να κυριαρχεί μέσα στην ρακέτα με 11 και 10 πόντους, αντίστοιχα, τα Gran Μανάρια προηγήθηκαν με 4-12 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 17-21. Ο Βενέτης με 6 πόντους, ο Τσιμής με 5 και ο Πετρόπουλος με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Τσιμής ήταν εξαιρετικός και με 10 νέους δικούς του πόντους έστειλε τους Myrmidons στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με 32-31. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι 4 πόντοι που πέτυχε ο Τσίγκος.

Με 5 ακόμη πόντους του Τσιμή και 5 του Γάββαρη, η παρέα του Πετρόπουλου βρίσκοταν στο +5 στα μισά της τρίτης περιόδου, 42-37. Κάπου εκεί οι Ασπροπυργιώτες πάτησαν γκάζι και με ακόμη 11 πόντους του Τσίγκου, 4 του Λιάκου και τρίποντο του Γαβαθά, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 44-55, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Μανάρια είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και με δράστες στην επίθεση τους Λιάκο, Ηλία και Καραμπούλα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 56-70. Για τους Μυρμιδόνες στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Τσιμής και Γάββαρης.

Πολυτιμότερος των Myrmidons ο Τσιμής με 24 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 5/11 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP για τα Gran Μανάρια ο Τσίγκος με 26 πόντους, έχοντας 6/7 βολές και 10/14 δίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Myrmidons (Πετρόπουλος): Βενέτης 13, Γάββαρης 11 (1), Πετρόπουλος 8, Τσιμής 24 (4), Σιμωνετάτος

Gran Μανάρια (Νερούτσος): Γαβαθάς 5 (1), Ηλίας 8, Καραμάνος 2, Καραμπούλας 4 (1), Λιάκος 9 (1), Νερούτσος 16, Τσίγκος 26

Τι μας άρεσε: Το show του Τσίγκου μέσα στο ζωγραφιστό!