16/02/2024
Crushers 6 18 11 22 - 57 -
Chicago Hulks 8 12 12 7 - 39 -

Καθάρισε ο Κώνστας για τους Crushers!

Βράδυ Παρασκευής στο κλειστό του Σπάρτακου οι Crushers υποδέχθηκαν τους Chicago Hulks, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ρυθμούς στην τελευταία περίοδο και να παίρνουν την νίκη με 57-39.

Το ξεκίνημα ήταν νωθρό και για τις δύο ομάδες καθώς έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους στο παρκέ. Χαμηλό σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 6-8.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού στην συνέχεια ανέβηκε, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν ωραία καλάθια μέσα από συνεργασίες. Εξαιρετικοί οι Κώνστας (7π) και Καλογερογιάννης (6π) έδωσαν λύσεις επιθετικά, ενώ για τους Hulks ο Κούτρης (7π) ήταν αυτό που κράτησε κοντά την ομάδα του στο τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 24-20.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ χωρίς καμία να καταφέρει να ξεφύγει. Για τους φιλοξενούμενους ο Βασίλης Τιγγινάγκας ανέλαβε δράση με 7 πόντους, έχοντας μαζί του και τον Κούτρη που ήταν σε εκπληκτική μέρα με 13 πόντους.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Crushers έπαιξαν καταπληκτική άμυνα, αφήνοντας τους αντιπάλους τους να σκοράρουν μόνο 7 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Εκπληκτικός Κώνστας πήρε το όπλο του και πυροβόλησε έξω από την γραμμή των 6.75 βάζοντας για τα καλά τους γηπεδούχους στην θέση του οδηγού. Οι Hulks δεν έβρισκαν πλέον λύσεις επιθετικά και γνώρισαν την ήττα με 57-39.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κώνστας με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κούτρης με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 9/21 βολές 15/47 δίποντα και 6/22 τρίποντα, μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκαναν 12 κλεψίματα και 15 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/10 βολές, 16/44 δίποντα και 1/13 τρίποντα, μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 18 λάθη.

Crushers (Αποστόλου): Αποστόλου 15, Δούβρης 5, Ζαχαριάς 2, Ζουγανέλης 3, Καλογερογιάννης 11, Καράμπελας 2, Κατσαρός 1, Κώνστας 16, Σέρας 2

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας): Καραμπίνος 4, Κούτρης 3, Ντέμος 6, Τιγγινάγκας 7, Τιγγινάγκας Ν 5, Φουντάς 4

Τι μας άρεσε: Ο ρυθμός του παιχνιδιού στο τελευταίο κομμάτι!