Meracles 11 13 14 14 - 52 -
The Jokers 15 3 5 14 - 37 -

Έκαναν το καθήκον τους οι Meracles!

Οι Meracles χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα, ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο των Jokers στο Athens Sports Hall, έκαναν δύο τις νίκες τους στο Basketaki Cup και βρίσκονται σε κατάσταση αναμονής σχετικά με την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση.

Σε χαμηλό τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους και τους Jokers να αποκτούν ένα μικρό προβάδισμα (11-15), χάρη στα τρίποντα του Σκουντή και του Φιοιππακου. Για τους γηπεδούχους οι Σκιαθίτης και Γουλανδρής ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Meracles προσαρμόστηκαν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Ασπρούλια και Τραφαλή και σε συνδυασμό με την σταθερά καλή παρουσία του Σκιαθίτη, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 13-3 και προηγήθηκαν με 24-18. Οι φιλοξενούμενοι "κόλλησαν" στην επίθεση, έκαναν πολλά λάθη και έχασαν σημαντικό έδαφος.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Jokers συνέχισαν να σκοράρουν με το... σταγονόμετρο και η ψαλίδα όπως ήταν λογικό, άνοιξε. Οι γηπεδούχοι με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και πρωταγωνιστές τους Αγγελόπουλο και Σκιαθίτη εκτόξευσαν την διαφορά στο +15 (38-23) και έβαλαν τέλος στην υπόθεση νίκη.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού ο νικητής είχε ήδη κριθεί. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες και οι Meracles με νέο σόου του Σκιαθίτη έφτασαν εύκολα στη νίκη με 52-37. Το μόνο που κατάφεραν οι Jokers ήταν με καλάθια του Φιλιππάκου και του Τζιτζογλάκη να κερδίσουν τις... εντυπώσεις και να μειώσουν το εύρος της ήττας τους.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Τραφαλής με ο Τραφαλής με double double και 10 πόντους (4/6 δίποντα, 2/6 βολές, 21 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μωραΐτης με 4 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Meracles (Σκιαθίτης): Αγγελόπουλος 11, Γουλανδρής 9 (1), Σκιαθίτης 15 (5), Τραφαλής 10, Ασπρούλιας 4

Jokers (Χατζημιχαήλ): Απτόσογλου 3 (1), Κοντοές 2, Μενουδάκος 2, Μωραΐτης 4, Ξυπολυτάκος, Παπαϊωάννου, Τζιτζογλάκης 5 (1), Φιλιππάκος 11 (3), Φραγκογιάννης 7, Σκουντής 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.