10/10/2019
Γιουγκοπιάστηκα 24 17 21 24 - 86 -
Aballiers 8 12 9 26 - 55 -

Κάτι γίνεται στην Γιουγκοπιάστηκα!

Παίζοντας ωραίο μπάσκετ στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, η Γιουγκοπιάστηκα επικράτησε εύκολα των Aballiers με 86-55 για την τέταρτη αγωνιστική τους 22ου ομίλου του Basketaki Cup και στο τελευταίο παιχνίδι θα διεκδικήσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς η Γιουγκοπιάστηκα, καθώς με 9 πόντους του Ψαρρού, 5 του Παπαγεωργίου, 4 του Ανδρεάδη και 3 του Πατάγια, προηγήθηκε με 19-2, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +16, 24-8. Ο Τσαμπαλής με 4 πόντους και οι Γραμματικός – Τσαρτσάρας με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Σακαρέλου κατάφερε αθόρυβα να φτάσει την διαφορά στους 21, 41-20, χάρη σε 5 νέους πόντους του Πατάγια και 3 του Πουριέζη. Για τους Aballiers ο Τσαμπαλής συνέχιζε την καλή του εμφάνιση με ακόμη 5 πόντους, ενώ 4 πρόσθεσε ο Τζιλιάνος.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε τη νίκη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Γιούγκο, αφού με 8 πόντους του Παπαγεωργίου, 6 του Κοέν και 5 του Πατάγια, ξέφυγε στους 33, 62-29. Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν οι μπλε ούτε και σε εκείνο το διάστημα, με τους Τσαρτσάρα (3π), Γραμματικό, Παγάνο και Κρητικό να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Σκορ τρίτης περιόδου 62-29!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι “Γιουγκοπιασμένοι”, αν και κατέβασαν ταχύτητα, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 86-55, έπειτα από δύο τρίποντα του Ανδρεάδη, 4 πόντους του Κοέν, άλλους τόσους του Παπαγεωργίου και τριποντάκι του Μπαντρά. Για τους Aballiers στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Κρητικός, Βερνίκια και Θάνος με τον καθένα να πετυχαίνει 6 πόντους.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/17 βολές, 24/44 δίποντα και 9/21 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/24 βολές, 20/54 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν άλλες τόσες φορές και έκαναν 20 λάθη.

Mvp της Γιουγκοπιάστηκα ο Πατάγιας με 16 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 3/4 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 2 λαθάκια. Πολυτιμότερος των Aballiers ο Τσαμπαλής με 12 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 4/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Γιουγκοπιάστηκα (Σακαρέλος): Μπαντράς 3 (1), Πουριέζης 3, Πατάγιας 16 (2), Παπαγεωργίου 19 (3), Κύρκος, Νικολαΐδης 8, Ανδρεάδης 12 (2), Ψαρρός 12 (1), Κοέν 13

Aballiers (Θάνος): Τσαρτσάρας 5, Κρητικός 8, Παγάνος 2, Θάνος 7, Καρράς, Γραμματικός 6, Αθανασόπουλος, Τζιλιάνος 7, Βερνίκος 8, Τσαμπαλής 12 (1)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση της «Γιούγκο», αλλά και το καλό δεύτερο ημίχρονο των Aballiers!