07/12/2019
Hurricanes 17 8 14 15 - 54 -
Black Panthers 16 2 16 13 - 47 -

Κάτι γίνεται στους Hurricanes!

Σπουδαία νίκη πήραν χθες το απόγευμα στον Κολωνό οι Hurricanes, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής του ογδόου ομίλου της D2-League επιβλήθηκαν των Black Panthers με 54-47.

Χορταστικό και απολαυστικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Hurricanes να προηγούνται με 17-16, χάρη σε 6 πόντους του Καραθάνου, 5 του Περσίτσα, 3 του Βλάχου και 3 του Λατίφη. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Σαμοΐλης και Κώστας Καββαδίας με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Με όπλο την άμυνα και δράστες στην επίθεση τους Παπαδημητρίου και Περτσίτσα με 4 πόντους ο καθένας, το συγκρότημα του Κοσσυβάκη βρέθηκε στο +9, 25-16, 4:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους ο Σουβλάκης έλυσε τον γόρδιο δεσμό στην επίθεση των Black Panthers, διαμορφώνοντας το 25-18!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πάνθηρες βρήκαν τα πατήματά τους και με τους Μένεγο (7π), Σαμοΐλη (4π) και Κώστα Καββαδία (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, προσπέρασαν με 27-28 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι Περσίτσας και Λατίφης με 8 και 6 πόντους, αντίστοιχα, έβαλαν εκ νέου την παρέα τους σε θέση οδηγού με 39-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Hurricanes συνέχισαν να οδηγούν το παιχνίδι και με τους Περσίτσα (5π) και Μακρή (5π) να φωνάζουν παρών, έφτασαν δίκαια στη μεγάλη νίκη με 54-47.  Πάλεψε ο Σαμοΐλης για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά, ωστόσο οι 8 πόντοι που πέτυχε εκείνος, όσο και οι 4 του Καραμάνη δεν ήταν αρκετοί για την ανατροπή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 17/48 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/12 βολές, 17/52 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν μόλις 7 λάθη.

Mvp των Hurricanes ο Λατίφης με 9 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 4/7 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Black Panthers ο Σαμοΐλης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 8/20 δίποντα και 0/7 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 3 λάθη με την σειρά του.

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Συρόπουλος, Χάρος 1, Λατίφης 9, Παπαδημητρίου 4, Κυζιώρος 2, Καραθάνος 6 (1), Ταμιωλάκης, Βλάχος 5 (1), Μακρής 5 (1), Περσίτσας 22 (2)

Black Panthers (Καραμάνης): Ζασπάλης 4, Μένεγος 7 (1), Καββαδίας Κ. 8 (2), Καββαδίας Τ., Καραμάνης 6, Σουβλάκης 3, Ρήγας 1, Κουλούρης, Σαμοΐλης 18

Τι μας άρεσε: Η προσήλωση των Hurricanes στην αμυντική λειτουργία και το επιθετικό κρεσέντο του Περσίτσα!