15/10/2020
Terroristas 12 16 12 12 - 52 -
Greek Freaks 12 12 10 10 - 44 -

Κάτι γίνεται στους Terroristas!

Δύο στα δύο για τους Terroristas στον  έκτο όμιλο της D2-League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική επιβλήθηκαν με 52-44 των Greek Freaks στο κλειστό του Κολωνού!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Terroristas να προηγούνται με 6-0 στα πρώτα τρία λεπτά και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 12-12. Για την παρέα του Κοναφάου τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Λίτινας (4π), Παπαγιάννης (3π) και Μπουγάς (3π), ενώ για τα Φρικιά 4 πόντους είχε ο Τσαμπαρλής και ένα τρίποντο ο Υφαντόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Greek Freaks πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα 6 πόντων, 15-21, μετά από 5 πόντους του Πουλόπουλου και τρίποντη βόμβα του Σπύρου Σκλαβενίτη. Ωστόσο, οι “Τρομοκράτες” ήταν καταιγιστικοί στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους και με τρίποντα των Κονοφάου, Νικολόπουλου και Λίτινα, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 28-24!

Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Terroristas ξέφυγαν στους 9, 33-24, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 40-34, χάρη σε 5 πόντους του Μπουγά και 3 του Νικολόπουλου. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Τσουράπης (4π), Παυλίδης (3π) και Υφαντόπουλος (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 40-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Νίκος ο Μαυρίδης και με 9 δικούς του πόντους, οδήγησε τους Terroristas στη μεγάλη νίκη με 52-44. Για τους Greek Freaks πάλεψε στα τελευταία λεπτά ο Παυλόπουλος, εκτελώντας τρεις φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/14 βολές, 15/45 δίποντα και 6/29 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/22 βολές, 7/37 δίποντα και 7/19 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 3 κοψίματα και 31 λάθη.

Κορυφαίος των Terroristas ο Νικολόπουλος με 10 πόντους, έχοντας 1/7 βολές, 3/12 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 9 (!) φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Greek Freaks ο Παυλόπουλος με 15 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 1/8 δίποντα και 4/5 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Terroristas (Κονοφάος): Μαυρίδης 9 (1), Κουτούβαλης 2, Νικολόπουλος 10 (1), Βατικιώτης 5, Παπαγιάννης 5, Τσιαούσης, Μπουγάς 8 (2), Λίτινας 7 (1), Κονοφάος 4 (1), Καρδάσης 2

Greek Freaks (Παπαδάτος): Παυλίδης 3 (1), Υφαντόπουλος 8 (1), Παυλόπουλος 15 (4), Σκλαβενίτης Σ. 3 (1), Σκλαβενίτης Κ., Σωτηρόπουλος, Ιωαννίδης 2, Προκάκης, Θεοχάρης, Τσουράπης 8, Τσαμπαρλής 5

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι Terroristas για τη νίκη!