10/06/2024
Kill Beer 13 15 15 14 - 57 -
Hotzone Αντάρτες 9 19 14 17 - 59 -

Ανατροπή με Κάτρη οι Hotzone Αντάρτες!

Το βραδάκι της Δευτέρας 10 Ιουνίου στο Basketaki Arena, σε ένα αμφίρροπο και δραματικό παιχνίδι για τον τέταρτο όμιλο της Summer Evolution, η Kill Beer ήταν έτοιμη να πάρει την πρώτη της νίκη, αλλά ο Δημήτρης Κάτρης είχε διαφορετική γνώμη και με δύο μεγάλα τρίποντα στο τελευταίο λεπτό, χάρισε τη νίκη στους Hotzone Αντάρτες!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, με την Kill Beer να στηρίζεται στην περιφέρεια και με τρίποντα από Τσοκαντά(2) – Μπογέα να έχει το προβάδισμα με 13 – 9. Οι Αντάρτες που επιδόθηκαν σε καταιγισμό άστοχων τρίπόντων, είχαν για κορυφαίο τον Παϊκόπουλο με 5 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Αντάρτες με την είσοδο του εξαιρετικού στην δημιουργία Βαλιάδη και του μπόμπερ Νίκου που πέτυχε τρία τρίποντα και 14 πόντους συνολικά πήραν προσωρινά προβάδισμα στο σκορ, όπως οι Κίτρινοι με κορυφαίο τον Μπογέα με 6 πόντους και τρίποντο από το κέντρο στην εκπνοή του Τσοκαντά, έφεραν και πάλι το ματς στα ίσια(28-28).

Μία σου και μία μου ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με καμιά ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει και την Kill Beer να κρατάει ισχνό προβάδισμα με 43 – 42. Ο Τσοκαντάς έκανε την αρχή με 5 πόντους και ο Μπογέας πήρε την σκυτάλη στη συνέχεια με 5 επίσης για τους τυπικά γηπεδούχους, ενώ για τους Κόκκινους, Αναγνώστου - Ε.Κάτρης πήραν την μερίδα του λέοντος με 4 πόντους, με Δ.Κάτρη - Βαλιάδη να προσφέρουν από ένα τρίποντο.

Στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, η ομάδα του Παντελόπουλου με τον Μπογέα να βρίσκεται σε δαιμονιώδη κατάσταση με 10 πόντους, πήρε καλό προβάδισμα λίγο πριν από το φινάλε, με τους Κόκκινους που έμειναν στο ματς χάρη στους Βαλιάδη(4) και Νίκου, να βρίσκουν δύο τεράστια τρίποντα με τον Δ.Κάτρη, κάνοντας την ανατροπή και πανηγυρίζοντας τη νίκη με 57 – 59.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Χαρίδημος Νίκου με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Παντελόπουλος με 7 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Kill Beer(Παντελόπουλος): Τσοκαντάς 14(9ρ.), Μπογέας 26, Παντελόπουλος 7(13ρ.), Ναλμπαντούδης 5(8ρ.), Νούκας 3(10ρ.), Γκούνας 2.

Hotzone Αντάρτες(Παϊκόπουλος): Ε. Κάτρης 8(8ρ.), Βαλιάδης 7(8 ασίστ), Δ. Κάτρης 11, Χατζής, Νίκου 16(8ρ.), Παϊκόπουλος 7, Καλαντζάκης, Αναγνώστου 8(7ρ.), Αντωνακάκης 2.

Τι μας άρεσε: Η αμφίρροπη εξέλιξη του παιχνιδιού!