22/05/2024
Cosa Nostra 16 20 9 9 - 54 -
Βελούδινα Σφυριά 18 19 25 14 - 76 -

Ο Κατσιούλης το... χαβά του!

Κυνικοί για ακόμα ένα παιχνίδι οι παίκτες των Βελούδινων Σφυριών, οι οποίοι έπαιξαν όμορφα και επιβλήθηκαν της Cosa Nostra με τελικό σκορ 54-76.

Ο Γονιδάκης ένιωθε πολύ... άνετα έξω από τη γραμμή των 6.75 και πήρε αρκετές προσπάθειες από μακριά, με τον Βιλλιώτη να προσθέτει και αυτός σκορ και δυναμική παρουσία κάτω από καλάθι. Ο Κατσιούλης μπήκε, συνέχισε να δίνει τον επιθετικό τόνο που έδινε στην παρέα του και στα προηγούμενα παιχνίδια, με τα Σφυριά να ποντάρουν σε αυτό και να προηγούνται με 16-18 στη λήξη του δεκαλέπτου. Ο Ζούπα στο ανοιχτό γήπεδο ήταν... κόλαση και ο Μπίσκος έκανε όλα τα άλλα, με τους Φλυτζάνη και Γονιδάκη να νιώθουν ζεστοί από την περιφέρεια και ικανοί παράλληλα να μειώσουν στο 36-37 πρώτου ημιχρόνου.

Ο Λόης αν και μπορούσε να τελειώσει περισσότερες φάσεις, έδωσε... μούσκουλα και πόντους στους φιλοξενούμενους, με τον Φύτρο να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι από μακριά, για τους εκτελεστές με τα... κίτρινα! Φλυτζάνης ξανά και ο (επιτέλους κουρεμένος) γεμάτος ενέργεια Νίκος Κάκιος είχαν απαντήσεις, αλλά η διαφορά άνοιξε και η τρίτη περίοδο έκλεισε στο τρίτης περιόδου. Το τελευταίο μέρος του αγώνα είχε ελεύθερο ρυθμό και σε κανένα σημείο του δεν έδειξε η Cosa ικανή για κάτι... τρελό (ανατροπή), με τον αγώνα να κλείνει στο 54-76 για τα Βελούδινα Σφυριά!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάριος Κατσιούλης με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Στέλιος Μαυρίδης με 9 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 μπλοκ.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Βιλλιώτης 4, Γονιδάκης 19, Κάκιος 11, Κουτσουριδάκης 2, Μαυρίδης 9, Μούρτζης 3, Φλυτζάνης 6.

Βελούδινα Σφυριά (Κατσιούλης): Αγαλιώτης 1, Ζούπα 18, Κατσιούλης 14, Λόης 10, Μακρυγιάννης 5, Μπίσκος 17, Μωραϊτάκης, Φύτρος 11, Χαραλάμπης.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!