03/07/2024
Pistachios 15 19 12 32 - 78 -
Kolitsani BC 19 20 15 18 - 82 -

Με καυτό Παπαδόπουλο η νίκη στο Κολιτσάνι!

Σε ένα πολύ ωραίο ματς με αρκετές διακυμάνσεις, το Κολιτσάνι επικράτησε με 78-82 των Pistachios στο Seven, στο πλαίσιο του Rof32 του Summer Evolution League.

Το παιχνίδι άρχισε με τους γηπεδούχους να δείχνουν ξεκάθαρη πρόθεση να τροφοδοτήσουν τους Τάλαρο και Κανελλόπουλο στην επίθεση.Το Κολιτσάνι όμως το είχε διαβάσει αυτό και με καλή άμυνα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4(15-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα με το Κολιτσάνι να έχει σε εξαιρετική κατάσταση τους Lorenzo και Παπαδόπουλο.Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βρουν λύσεις όμως το ημίχρονο έκλεισε με το Κολιτσάνι να προηγείται με 34-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο , ο Μάνος Παπαδόπουλος έκανε τα δικά του και με κρεσέντο έξω από την γραμμή έδωσε διαφορά στην ομάδα του.Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Pistachios να υπολείπονται 18 πόντων(46-64).

Το τέταρτο δεκάλεπτο όμως ανήκε ολοκληρωτικά στους Pistachios , οι οποίοι με όπλο την καλή τους άμυνα έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι και αμφίρροπο μέχρι το φιναλε.Ο Παπαδόπουλος όμως αποδείχθηκε clutch στο φιναλε και το Κολιτσάνι πήρε το πρώτο παιχνίδι με το 78-82 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παπαδόπουλος με 27 πόντους και 8/19 τρίποντα ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Τσίτουρας με 22 πόντους.

Pistachios: Κανελλοπουλος 8, Καραγρηγορίου 13 , Κοντογιάννης 14 , Παπαγεωργιου , Τάλαρος 21 ,Τσίτουρας 22

Κολιτσάνι: Lorenzo 30 , Αδαμόπουλος 7,Γκαλούσκα 9, Μπούντο 7 , Νίτας 2 , Παπαδόπουλος 27

Τι μας άρεσε: Το απίστευτο κρεσέντο του Παπαδόπουλου έξω από τα 6,75.