14/09/2021
Delicatoi 10 9 23 16 - 58 -
New York Pic-Knicks 8 13 10 14 - 45 -

Καυτό δίδυμο Γερεουδάκης και Βρακάς!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Basketaki Aρένα, οι Delicatoi πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και με το δίδυμο Γερεουδάκη– Βρακά να ξεχωρίζει , κέρδισαν δίκαια με 58 – 45 των New York Pic-Knicks.
Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Ο Γερεουδάκης ήταν μεγάλος πρωταγωνιστής στην επίθεση των Delicaton με 8 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους 4 έβαλε ο Αντωνόπουλος κι από ένα καλάθι Νάνος και Αθανασίου(10-8).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο προβάδισμα. Οι Delicatoi έβρισκαν λύσεις με τρίποντο του Αυγουλή και καλάθια από Παπαχαραλάμπους, Γερεουδάκη και Βρακά, ενώ οι Pic-Knicks με τον Ζαχαριάδη να πετυχαίνει 6 πόντους και τους Τσαγκάρη, Αθανασίου και Κοντογιάννη να πετυχαίνουν από ένα καλάθι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 19 – 21.
Στην τρίτη περίοδο οι Delicatoi με τον Βρακά (15) να κάνει σπουδαία πράγματα και τον Γερεουδάκη(9) να ακολουθεί ξέφυγαν με 11 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους ο Ζαχαριάδης ήταν πρώτος σκόρερ με 6 και από ένα καλάθι προσέφεραν Κοντογιάννης και Αντωνόπουλος(42-31).
Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πάτησαν και πάλι το γκάζι με τον Βρακά να βάζει ακόμα 6 πόντους και τον Παπαχαραλάμπους να προσφέρει 4(54-37). Οι Pic-Knicks προσπάθησαν να αντιδράσουν με 5 πόντους του Αντωνόπουλου και βοήθειες από Αθανασίου, Νάνο και Κοντογιάννη, χωρίς όμως να αλλάξει η ροή του αγώνα.Το τρίποντο του Γερεουδάκη ήταν το κερασάκι στην τούρτα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 58 – 45.
Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Γερεουδάκης με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Αθανασίου με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ.
Οι Delicatoi είχαν 23 / 65 δίποντα, 6 / 29 τρίποντα, 6 / 14 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.
Οι New York είχαν 20 /74 δίποντα, 1 / 16 τρίποντα, 4 – 6 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.
Delicatoi(Αυγουλής): Αυγουλής 3, Δρακάς 24(14ρ.), Γερεουδάκης 22 (11ρ.), Δούκας 2 (3ας.), Μαλακατές, Παπαχαραλάμπους 6(8ρ.).
New York Pic-Knicks(Αντωνόπουλος): Αθανασίου 6 (7ρ.), Αντωνόπουλος 11 (8ρ.), Ζαχαριάδης 13, Κοντογιάννης 6 (10ρ.) , Κωφόπουλός, Μαργέλος 1 (6ρ.), Νάνος 4(7ρ,4ας.), Τσαγκάρης 4
Τι μας άρεσε: Πολύ ποιοτικό δίδυμο των νικητών.