25/10/2021
Baca Juniors BC 11 10 12 8 - 41 -
Los Abeles Fakers 16 7 15 13 - 51 -

Καυτός Αντωνάκης οδηγεί τους Los Abeles Fakers!

Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, όμορφο και με πολύ καλό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες, η παρέα του Φωτεινού επιβλήθηκε της Baca Juniors με 41-51, με τους Los Abeles Fakers να κοιτάζουν το μέλλον με αισιοδοξία.
Δεν έδειξαν διάθεση να τρέξουν οι δύο ομάδες στις αρχές της αναμέτρησης,  με τις σετ επιθέσεις να δίνουν το πάνω χέρι στους φικοξενουμενους, με τον Αντωνάκη να ξεχωρίζει για το 11-16 του πρώτου δεκαλέπτου.
Άστοχη η αναμέτρηση στη συνέχεια, με τις σωστές κατά τα άλλα επιλογές των δύο ομάδων επιθετικά να μην οδηγούν σε καλάθι, με τους Γαργαλάκο και Τσαμποδήμο να σκοράρουν προς το τέλος του ημιχρόνου για τη μείωση του σκορ σε 21-23.
Ο Γαργαλάκος συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στην τρίτη περίοδο (μέχρι να τραυματιστεί και να αποχωρήσει), με τους Μαυρακάκη και Βογιατζή από την άλλη να ανεβαίνουν, για το 33-38 με το οποίοι μπήκαν οι Fakers στην τελευταία περίοδο.
Εκεί ο Αντωνάκης ήταν… καυτός, τιμωρώντας κάθε κενό που άφησαν στην περιφέρεια οι γηπεδούχοι, με το τελικό σκορ να είναι το 41-51, με τους Los Abeles Fakers να περιμένουν και τις επιστροφές των απόντων, για να δείξουν ακόμη καλύτερο πρόσωπο στη συνέχεια.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Αντωνάκης με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Baca ξεχώρισε ο Νίκος Γαργαλάκος με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/44 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 5/12 βολές, 39 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 15 λάθη  οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/32 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 2/4 βολές, 36 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 14 λάθη.
Baca Juniors (Κασφίκης): Τσαμποδήμος 8, Κασφίκης 8, Κοττέας 4, Γαλάνης, Γαργαλάκος 13 (9 ριμπ.), Μπαρμπάκης, Βουλιώτης 8.
Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Βογιατζής 8, Κωνσταντουδάκης, Τσιφτσής, Κωνσταντίνου 8, Αντωνάκης 26, Φωτεινός 2, Μαυρακάκης 7.
Τι μας άρεσε: Το πολυ όμορφο κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες!!!