21/04/2022
Γιουγκοπιάστηκα 16 9 19 12 - 56 -
Mad Frogs 17 13 14 14 - 58 -

Κάβα δύο πόντων για τα “βατράχια”!

Εξαιρετικό σε ποιότητα, ρυθμό και με έναν Διονυσόπουλο να παρασύρει την παρέα του επιθετικά, οι Mad Frogs πήραν… κάβα το 56-58 και θα πάνε στο δεύτερο παιχνίδι απέναντι στη Γιούγκο με σκοπό να το υπερασπιστούν για την πρόκριση στην επόμενη φάση των playoffs.

Πολύ όμορφο και γεμάτο ποιότητα και όσο πρέπει… ένταση το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τους Παπαγεωργίου (3) και Πατάγια να παίρνουν το μεγαλύτερο βάρος των επιθετικών προσπαθειών της “Γιούγκο”. Ο Τάσος ο Καρατζούνης με… ψυχή και “ζεστό” χέρι απάντησε και με τη βοήθεια του αεικίνητου Αδαμόπουλου έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 16-17.

Ο “Νιόνιος” μπήκε στο παιχνίδι και με την ποιότητά του ανέβασε ένα επίπεδο το δημιουργικό κομμάτι των Frogs, οι οποίοι με τον Αδαμόπουλο σε ρόλο… εκτελεστή, πήραν το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα. Ο Κορωνάκος έκανε ό,τι μπορούσε για να επαναφέρει την Γιουγκοπιάστηκα κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 25-30 για τα “βατράχια”.

Η… μπαγκέτα του πρωταγωνιστή δεν έφυγε από τον Διονυσόπουλο, ο οποίος χάρισε όμορφες φάσεις στον αγώνα καθώς και σκορ στην ομάδα του, με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Πατάγιας (1) και Σακαρέλος (2) με τρία εύστοχα σουτ από τα 6.75 έδωσαν ψυχολογία και ισοφάρισαν την αναμέτρηση στο 44-44 για τρίτο δεκάλεπτο.

Ο αγώνας πήγε στον πόντο μέχρι το τέλος, οι δύο παρέες προσπάθησαν να εξασφαλίσουν πρώτα το να μη … ξεφύγει η διαφορά ενόψει του δεύτερου ματς και εν συνεχεία να κερδίσουν, με το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήγει στους Mad Frogs, με τελικό σκορ 56-58 και τους λογαριασμούς για τις δύο ομάδες να είναι… ορθάνοιχτοι για την πρόκριση στην επόμενη φάση των playoff πρωταθλητή Development!

Bettson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δαμιανός Τσάμπος με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Γιουγκοπιάστηκα ξεχώρισε ο Παντελής Κορωνάκος με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 18/36 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 9/17 βολές, 27 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/44 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 12/20 βολές, 39 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα και 5 λάθη.

Γιουγκοπιάστηκα (Σακαρέλος):  Κορωνάκος 12 (10 ριμπ.), Πατάγιας 13, Παπαγεωργίου 15, Κύρκος 2, Ψαρρός 4, Μπαντράς, Πουριέζης 2, Νικολαΐδης, Σακαρέλος 8.

Mad Frogs (Καραμήτσος): Κατσαρός, Κωστόπουλος 6, Αδαμόπουλος 13, Σαΐνης 1, Στέργιου 2, Τσάμπος 11 (13 ριμπ.), Διονυσόπουλος 15, Καρατζούνης 10 (11 ριμπ.).

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!