12/05/2022
Drunk Team 9 21 17 12 - 59 -
Λεγάμενοι BC 15 14 12 11 - 52 -

Κάβα 7 πόντων για τους Μεθυσμένους!

Βράδυ Τετάρτης στο κλειστό γήπεδο του Κάρβουνου η Drunk Team επικράτησε με 59-52 των Λεγάμενων στο πρώτο ματς των playoffs ανόδου της Development 2 League και πάει με κάβα 7 πόντων στον επαναληπτικό του Σαββάτου στο ΣΕΦ. Η ομάδα του Κώστα Μουλαρογιάννη ήταν ανώτερη μετά το πρώτο μουδιασμένο δεκάλεπτο και με όπλο την άμυνα, αλλά και την περιφερειακή ευστοχία  κατάφερε να χτίσει ένα μικρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Λεγάμενοι που αιφνιδίασαν την Drunk Team και μπήκαν σε θέση οδηγού, χάρη κυρίως στον «καυτό» Δημήτρη Βρεττάκο (11π. με 3 τρίπ.) αλλά και στους Νίκο Ντουρμά (2π.) και Δημήτρη Νάση (2π.). Το λιγότερο παραγωγικό της διάστημα πραγματοποίησε η ομάδα του Μουλαρογιάννη που βρήκε λύσεις με τα μακρινά σουτ των Παπαβασιλείου (3π.) – Τσούρτη (3π.) και το low post παιχνίδι του Κανιά (3π.). Σκορ δεκαλέπτου, 9-15.

Πλήρης αλλαγή σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Με τον Κώστα Μουλαρογιάννη (11π. με 3 τρίπ.) να παίρνει φωτιά πίσω από τα 6,75μ. και τον Γιώργο Παούρη να ακολουθεί με 6 πόντους, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, αναγκάζοντας μάλιστα σε αρκετά λάθη τους Λεγάμενους. Οι Πειραιώτες έβγαλαν αντίδραση με τους Πάρη Δημουλιά (6π. με 1 τρίπ.) και Νίκο Ντουρμά (4π.) κλείνοντας το ημίχρονο στο -1. Σκορ ημιχρόνου, 30-29.

Μετά την ανάπαυλα, η Drunk Team συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, διευρύνοντας μάλιστα το υπέρ της προβάδισμα. Παούρης (6π.), Τσούρτης (4π.), Παπαβασιλείου (3π.), Κακκαβάς (2π.) και Κανιάς (2π.) προσέφεραν επιθετικές λύσεις, ενώ η αμυντική προσήλωση των γηπεδούχων ήταν και πάλι ικανοποιητική. Οι Λεγάμενοι βρήκαν στήριγμα στους Δημουλιά (5π.), Συμεωνίδη (2π.), Στάντζο (3π.) και Βρεττάκο (2π.) αλλά αντιμετώπισαν προβλήματα στα μετόπισθεν με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν την τελευταία περίοδο από το -6. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 47-41.

Ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο στο Περιστέρι με την Drunk Team να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό. Οι Μεθυσμένοι περίπου πέντε λεπτά πριν το φινάλε κατάφεραν να προηγηθούν με διψήφια διαφορά και έδειξαν ικανοί να απλοποιήσουν την υπόθεση πρόκριση. Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη και η Drunk Team αρκέστηκε στο +7, αφού οι Λεγάμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στα τελευταία λεπτά. Ο Πάρης Δημουλιάς με 7 πόντους και 1 τρίποντο έκανε τη διαφορά στο φινάλε για τους Πειραιώτες, οι οποίοι καλούνται να υπερκαλύψουν τη διαφορά των 7 πόντων στο ματς του Σαββάτου για να προκριθούν στην επόμενη φάση.  Ο νικητής της σειράς θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Μίνωες – Chicago Hulks.

Στο τέλος του αγώνα, η Drunk Team είχε 14/43 δίποντα, 7/15 τρίποντα και 10/13 βολές. Μάζεψε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 12 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Λεγάμενοι είχαν 12/31 δίποντα, 8/26 τρίποντα και 4/24 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Μουλαρογιάννης με 14 πόντους, έχοντας 0/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 4 λάθη και 1 μπλοκ σε 39 λεπτά συμμετοχής. Από τους Λεγάμενους ξεχώρισε ο Πάρις Δημουλιάς με 18 πόντους και double-double, έχοντας 2/8 δίποντα, 4/13 τρίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Drunk Team (Μουλαρογιάννης) : Παπαβασιλείου 10 (2 τρίπ.), Μουλαρογιάννης 14 (9 ριμπ., 6 ασί., 4 κλεψ., 1 μπλοκ, 4 τρίπ.), Κακκαβάς 4 (6 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ.), Κανιάς Α. 5 (10 ριμπ.), Τσούρτης 10 (5 ριμπ., 3 κλεψ., 1 μπλοκ), Παούρης 16 (3 ριμπ., 2 κλεψ., 1 μπλοκ).

Λεγάμενοι (Βρεττάκος) : Στάντζος 5 (6 ριμπ., 6 ασί., 1 τρίπ.), Νάσης 2, Αγαλόπουλος, Βρεττάκος 17 (6 ριμπ., 2 κλεψ., 3 τρίπ.), Συμεωνίδης 2, Χαϊκάλης, Δημουλιάς 18 (10 ριμπ., 3 ασί., 2 κλεψ., 4 τρίπ.), Ντουρμάς 8 (7 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη.