11/06/2023
Beeranhas 14 10 10 18 - 52 -
Kavlanta Hawks 14 20 19 15 - 68 -

Kavlanta Hawks νικητές και... ζημιάρηδες!

Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Σπάρτακου οι αδιάφοροι βαθμολογικά Kavlanta Hawks επικράτησαν των Beeranhas με 52-68, στερώντας τους ουσιαστικά το ροζ φύλλο που χρειάζονταν για να προκριθούν στα Playoffs της Summer Development League. Η ομάδα των Σοφούλη και Τζώρτζη τερμάτισε τελικά στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και ετοιμάζεται πλέον να αντιμετωπίσει την Μία + Μία, με τη σειρά να κρίνεται στις δύο νίκες.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτου δεκάλεπτο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν σιγά σιγά τα πατήματά τους. Τζανάκης (8π.), Μιχαηλίδης (2π.), Χαιδάκης (2π.) και Αναγνωστόπουλος (2π.) τράβηξαν κουπί για τα Beeranhas των πολλών απουσιών, ενώ από πλευράς Hawks οι Σοφούλης (6π.), Τζώρτζης (5π.) και Κατσιάπης (2π.) ζεστάθηκαν από νωρίς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, το σκηνικό άλλαξε. Όντας σαφώς πιο εύστοχοι και με πρωταγωνιστές του Σοφούλη (10π.) και Τζώρτζη (2π.) οι Hawks ξέφυγαν απότομα με διψήφια διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, τα Beeranhas δεν είχαν άμεση αντίδραση και έτσι, παρά την προσπάθεια των Χαιδάκη (4π.), Τζιφοπανόπουλου (2π.), Τζανάκη (2π.) και Αναγνωστόπουλου (2π.) πήγαν στα αποδυτήρια όντας πίσω με 10 πόντους. Σκορ ημιχρόνου, 24-34.

Μετά την ανάπαυλα, τα Γεράκια διατήρησαν την ανωτερότητά τους εντός του παρκέ και ανεβάζοντας τον δείκτη της διαφοράς στο +19, έβαλαν πρόωρο τέλος στο ματς. Σοφούλης (9π.), Κατσιάπης (4π.), Ασημακόπουλος (2π.), Πέτσας (2π.) και Τζώρτζης (2π.) συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια, ενώ την ίδια ώρα μονάχα ο Τζανάκης (6π.) προσέφερε αξιόπιστες λύσεις επιθετικά από πλευράς γηπεδούχων. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 34-53.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο, με τα Beeranhas ωστόσο να βελτιώνουν σημαντικά την εικόνα τους, χάρη στους Μιχαηλίδη (4π.), Μπαλατσούκα (3π.), Χαιδάκη (3π.), Τζιφοπανόπουλο (2π.) και Αναγνωστόπουλο (2π.). Οι Hawks ηττήθηκαν για πρώτη φορά σε επιμέρους σκορ δεκαλέπτου (18-15), όμως έφτασαν εύκολα και δίκαια στη νίκη, με τους Σοφούλη (6π.) και Πέτσα (5π.) να ξεχωρίζουν στο φινάλε.

Στο τέλος του αγώνα, τα Beeranhas είχαν 18/54 δίποντα, 2/20 τρίποντα και 10/15 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Kavlanta Hawks είχαν 21/57 δίποντα, 6/27 τρίποντα και 8/12 βολές. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος Τζώρτζης με 15 πόντους και double-double, έχοντας 7/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/1 βολή. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Χαϊδάκης 11 πόντους και double-double, έχοντας 4/8 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 4 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Beeranhas (Χαϊδάκης): Αναγνωστόπουλος 6, Μιχαηλίδης 6, Μπαλατσούκας 3, Σωτηριάδης 6, Τζανάκης 16 (1), Τζιφοπανόπουλος 4, Χαιδάκης 11 (1).

Kavlanta Hawks (Σοφούλης): Ασημακόπουλος 2, Κατσιάπης 8, Παπαδημητρόπουλος 2, Πέτρου, Πέτσας 10, Σοφούλης 31 (6), Τζώρτζης 15.

Τι μας άρεσε: Το τρίποντο του Χαϊδάκη από τα 12 μέτρα.