22/05/2024
Golden Rail Warriors 3 16 20 14 - 53 -
HotDogz 6 13 19 26 - 64 -

Καυτά τα HotDogz!

Ο αγώνας ξεκίνησε με ένα εξαιρετικά αμυντικογενές πρώτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες πάλευαν σκληρά σε κάθε φάση, με αποτέλεσμα να σημειωθούν μόλις εννέα πόντοι συνολικά. Ο Καραβίτης και ο Σιώπης προσπάθησαν να βρουν ρυθμό για τους Golden Rail, αλλά η άμυνα των HotDogz ήταν αδιαπέραστη. Από την άλλη πλευρά, οι Ζεμπεκίδης και Κεραμιδάς των HotDogz προσπαθούσαν να ανοίξουν την άμυνα των αντιπάλων τους, με μέτρια όμως επιτυχία. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το χαμηλό σκορ 3-6 υπέρ των HotDogz.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Golden Rail κατάφεραν να βρουν τον επιθετικό τους ρυθμό, με τον Καραβίτη και τον Σιώπη να αναλαμβάνουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Ο Καραβίτης σημείωσε αρκετά κρίσιμα καλάθια, ενώ ο Σιώπης έδωσε σημαντική βοήθεια τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Οι HotDogz, όμως, δεν έμειναν πίσω. Με τους Ζεμπεκίδη και Κεραμιδά να ηγούνται, η ομάδα κατάφερε να διατηρήσει την ισορροπία στον αγώνα. Το σκορ του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν 19-19, δείχνοντας ότι ο αγώνας θα ήταν συναρπαστικός μέχρι το τέλος.

Το τρίτο δεκάλεπτο έφερε την πρώτη ανατροπή στον αγώνα, με τους Golden Rail να παίρνουν το προβάδισμα. Ο Καραβίτης συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση, σημειώνοντας πολλούς πόντους και οδηγώντας την ομάδα του στην επίθεση. Ο Σιώπης, με τις αμυντικές του ικανότητες και την ταχύτητά του, κατάφερε να περιορίσει τις επιθέσεις των HotDogz. Παρά τις προσπάθειες των Ζεμπεκίδη και Κεραμιδά, οι HotDogz βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 39-38 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα. Οι HotDogz ξεκίνησαν με μια επιθετική αντεπίθεση, καταφέρνοντας να ανατρέψουν το σκορ. Οι Ζεμπεκίδης και Κεραμιδάς ήταν ασταμάτητοι, σημειώνοντας συνεχόμενα καλάθια και αποδιοργανώνοντας την άμυνα των Golden Rail. Ο Καραβίτης και ο Σιώπης προσπάθησαν να κρατήσουν την ομάδα τους στον αγώνα, αλλά οι HotDogz ήταν αμείλικτοι. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 53-64 υπέρ των HotDogz, οι οποίοι κατέκτησαν τη νίκη με μια εντυπωσιακή εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Παναγιώτης Ζεμπεκίδης ο οποίος πέτυχε 16 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Golden Rail είναι ο Θανάσης Καραβίτης που έκανε Double Double με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Golden Rail Warriors: Καραβίτης 15 (3) , Γαβανάς 4 , Γαρδάνης 4 (1) , Γκαντιτζικίδης 13 (1) , Ζαχαρακόπουλος , Καλαμπούκας , Μιχαλέας , Μπουνιας , Σαιβανίδης 2 , Σιώπης 13 (2) , Τέρπος 2 , Τούρτας

HotDogz: Εμμανουήλ 2 , Ζαχος 8 , Ζεμπεκίδης 16 (2) , Κατσικαρίδης 4 , Κεραμιδάς 10 (2) , Νεόφυτος 7 (1) , Τεμέλκου 9 (1) , Φωτακίδης 8