19/01/2020
Mad Frogs 20 18 26 13 - 77 -
Γέροντες 7 13 18 16 - 54 -

Κεφάτος ο Μανωλόπουλος, νικητές οι Mad Frogs!

Επιστροφή στις νίκες για τους Mad Frogs στον όγδοο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής επικράτησαν εύκολα των Γερόντων με 77-54 στο κλειστό του Κολωνού, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Μανωλόπουλο με 32 πόντους!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Mad Frogs στο ματς, καθώς με 6 πόντους του Γιαννόπουλου, 5 του Κατσαρού, άλλους τόσους του Μανωλόπουλου και 4 του Σταματελόπουλου, προηγήθηκαν με 20-7! Ο Καρέλος με 5 πόντους και ο Κουτσιούκης με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, οι πράσινοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 38-20, μετά από ακόμη 8 πόντους του Μανωλόπουλου και 4 του Σταματελόπουλου. Τους Γέροντες προσπάθησαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Παντελόπουλος (5π), Καρέλος (3π), Αράπογλου (3π) και Λομπαρδής (2π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μανωλόπουλος έδειχνε ασταμάτητος, αφού με νέους 12 δικούς του πόντους, 6 του Σταματελόπουλου και 4 του Αδαμόπουλου, κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα για την ομάδα του Καραμήτσου, με την διαφορά να φτάνει στους 26 πόντους, 64-38. Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Γεροντίδη να ακολουθήσει τον αντίπαλο, παρά τους 8 πόντους του Παντελόπουλου και τους 5 του Καρέλου. Σκορ τρίτης περιόδου 64-38!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τα Βατράχια να φτάνουν με σβηστές τις μηχανές στη νίκη με 77-54, έπειτα από 3 πόντους του Μανωλόπουλου και βοήθειες των Αδαμόπουλου, Καραμήτσου, Σταματελόπουλου και Περδικομμάτη. Για τους Γέροντες στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Καρέλος (6π), Ναλμπαντούδης (5π), Μποσινάκος (3π) και Γεροντίδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/20 βολές, 25/53 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές και έκαναν 10 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/9 βολές, 17/45 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Mvp των Mad Frogs ο Μανωλόπουλος με 32 πόντους (double-double), έχοντας 9/14 βολές, 7/16 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Γερόντων ο Παντελόπουλος με 13 πόντους (double-double), έχοντας  1/3 βολές και 6/11 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

Mad Frogs (Καραμήτσος): Κατσαρός 5 (1), Σταματελόπουλος 16, Καραμήτσος 2, Γιαννόπουλος 12 (1), Περδικομμάτης 2, Αδαμόπουλος 8, Μανωλόπουλος 32 (3)

Γέροντες (Παντελόπουλος): Γεροντίδης 2, Μποσινάκος 2, Παντελόπουλος 13, Καρέλος 20 (2), Κουτσιούκης 2, Αράπογλου 6 (2), Λομπαρδής 4, Ναλμπαντούδης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική και ηγετική εμφάνιση του Μανωλόπουλου!