16/05/2024
Hood BC 9 21 25 12 - 67 -
Gangsters 12 15 8 18 - 53 -

Με κεκτημένη ταχύτητα η Hood!

Φορμαρισμένη, σε καλή κατάσταση και με την προσθήκη του Χαριτόπουλου στο ήδη υπάρχον ρόστερ που πήρε τον τελικό της Master, η Hood επικράτησε των Gangsters με σκορ 67-53, το βραδάκι της Πέμπτης στον Κολωνό!

Με τον ρυθμό της να μοιάζει... φρενήρης και την ψυχολογία στα ύψη, η ομάδα του Πατσάκα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, με τους Πετράκο και Αθανασόπουλο να αναλαμβάνουν το επιθετικό κομμάτι, βάζοντας ενέργεια απέναντι στην... ενέργεια των Gangsters! Ο Νιώτης μπήκε και έβαλε φρέσκες ιδέες, ενώ ο Κουτάντος σκόραρε από κοντά, για το 9-12 πρώτου δεκαλέπτου για την παρέα του Κεχρή! Ο Καζής με απανωτά coast to coast θέλησε να πιάσει στον ύπνο τους γηπεδούχους, αυτοί όμως όχι μόνο βελτίωσαν την άμυνά τους, αλλά βρήκαν τις λύσεις να περάσουν και μπροστά με σκορ 30-27 για πρώτο ημίχρονο.

Ο Τσάκωνας εκμεταλλεύτηκε τον τρόπο παιχνιδιού συμπαίκτες και... αντιπάλων, με αυτόν και τον Στουρνάρα να έχουν το πόδι στο... γκάζι! Ο Κουκουλάς απάντησε, ο Πετράκος ξανά και ξανά έβρισκε τις λύσεις για να περνά όποιον έμπαινε μπροστά του για να σκοράρει, με τη Hood πλέον να ξεφεύγει και να κλείνει την τρίτη περίοδο στο υπέρ της 55-35, έχοντας κάνει τεράστιο βήμα νίκης! Δε θα άφηνε τέτοια ευκαιρία να πάει χαμένη και εν τέλει το πήγε μέχρι τέλους η γηπεδούχος, με το τελικό σκορ να κλείνει στο 67-53 και οι "λευκοί" φαίνεται πως είναι σε τρομερό... φεγγάρι!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αποστόλης Στεφόπουλος με 7 πόντους, 13 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κόψιμο, ένα λάθος. Από τους φικοξενούμενους ξεχώρισε ο Γρηγόρης Κουτάντος με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, μιά ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο, ένα λάθος.

Hood (Πατσάκας): Σολδάτος 2, Πετράκος 13, Αθανασόπουλος 10, Πρωτόγερος 2, Μιλίσεβιτς 6, Λαύκας, Στεφόπουλος 7, Σαρρής 9, Κουκουλάς 14, Χαριτόπουλος 4.

Gangsters (Κεχρής): Στουρνάρας 3, Νιώτης 8, Κάζης 11, Λάιος 2, Τσάκωνας 7, Μακρής 5, Κουτάντος 17.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!