10/12/2022
RBD Ball Boys 12 16 12 8 - 48 -
RBD ProfiterAll-Stars 13 18 13 15 - 59 -

Κέρασαν Profiter-All!

Το παιχνίδι των... ισορροπιών στο Μαζαράκης, με τους ProfiterAll-Stars να κερδίζουν τους Ball Boys με σκορ 48-59, με το ματς να είναι ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του.

Η άμυνα ζώνης των ProfiterAll-Stars δεν έδειξε να δυσκολεύει την παρέα του Γιάννη  Τσάγκα, η οποία με τον ίδιο και τον Τσιούνη σε φαινομενικά καλό βράδυ,μπήκαν μπροστά στο σκορ και έκλεισε πίσω όμως το πρώτο δεκάλεπτο με 12-13, καθώς Νάκος και Αργυρός πήραν μπρος για τα καλά.

Ο Νάκος συνέχισε να εκτελεί από τα 4 μέτρα και να ευστοχεί, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ψυχολογία από το καλό finish της πρώτης περιόδου και να προηγούνται, με τον Πούγια να ακολουθεί. Ο Περίκος ευστόχησε από τα 6.75 και ο Λέγγας (3) ακολούθησε,με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 28-31 για ProfiterAll-Stars.

Ο Πέτρου έτρεξε το γήπεδο και απείλησε, με τους Ball Boys να ακολουθούν σε απόδοση και να μειώνουν, με τον Τσιούνη θετικότατο. Ο Κόττας δεν άφησε την κατάσταση έτσι και με συνεχόμενους πόντους, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με τους All-Stars μπροστά με 40-44.

Δεν υπήρχε ξεκάθαρη εικόνα για το ποια ομάδα θα πάρει το ροζ φύλλο αγώνα μέχρι και το τέλος, με αυτούς τελικά που χαμογέλασαν να είναι οι Profiter All-Stars, αφού κατάφεραν στο τέλος να ξεφύγουν στο σκορ και να επιβληθούν με τελικό σκορ 48-59 σε ένα πολύ όμορφο απόγευμα, μπασκετικό!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Περίκος με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 3 λάθη. Από Ball Boys ξεχώρισε ο Γιάννης ο Τσάγκας με 12 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/37 δίποντα, 5/29 τρίποντα, 3/8 βολές, 34 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 15 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/53 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 6/10 βολές, 46 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη.

Ball Boys (Τσάγκας): Καραδούκας, Πέτρου 11, Τσιούνης 9, Τσάγκας 12, Λέγγας 9, Λόης 5, Μιχαλόπουλος 2.

ProfiterAll-Stars (Περίκος): Περίκος 12, Κόττας 11, Πούγιας 14, Γκίνης 9, Αργυρός 7, Νάκος 6.

Τί μας άρεσε: Το πόσο αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι!