21/11/2022
Escapers 11 19 15 10 - 55 -
Blastiakos 15 25 11 12 - 63 -

Κέρασε Μόκκα ο Blastiakos!

Το βραδάκι της Δευτέρας 21 Νοεμβρίου στον Άγιο Νικόλαο, ο Blastiakos με τον Κωνσταντίνο Μόκκα να είναι το πρόσωπο του αγώνα, πέτυχε την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα,επικρατώντας με 55-63 απέναντι στους Escapers.

Ο Blastiakos μπήκε ορεξάτος τον αγωνιστικό χώρο και με ηγέτη τον Λόλα με 9 πόντους, πήρε τον έλεγχο και το προβάδισμα με 3-11. Στη συνέχεια η είσοδος του Κοσμά για τους Escapers άλλαξε τις ισορροπίες και με 6 δικούς του πόντους, μείωσαν σε 10 – 15.

Άνοιξε ο ρυθμός δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν ακατάπαυστα και τους φιλοξενούμενους να στέλνουν την διαφορά στο + 10. Ο Μόκκας μπήκε καυτός στον αγωνιστικό χώρο πετυχαίνοντας 10 γρήγορους πόντους, με τον Σωτηρίου να προσφέρει 7 και τον Okungbowa να ελέγχει την εναέρια κυκλοφορία, για το 30-40 του Blastiakou. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Escapers δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν στην ένταση, όμως με δύο τρίποντα του Μπομπότη, 6 πόντους του Κοσμά και 5 από τον Σιώπκα, κράτησαν την διαφορά σε λογικά επίπεδα.

Οι Escapers έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο, έτρεξαν σερί 13 – 0 με Κοσμά(6) και Σιώπκα(5) να οδηγούν την επίθεση, παίρνοντας το προβάδισμα με 43 – 40. Στην συνέχεια το ματς άναψε, οι τεχνικές ποινές έπεφταν εκατέρωθεν,με τον Blastiako να αφυπνίζεται με 5 συνεχόμενους πόντους του Θεοδωρομανωλάκη και με τον Σωτηρίου να βάζει την σφραγίδα του με νέους 4, ξανά πέρασαν μπροστά με 45 – 51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με τον Μόκκα να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 7 πόντους και τους Σωτηρίου και Θεοδωρομανωλάκη να βάζουν το λιθαράκι τους, έφτασαν σχετικά άνετα στη νίκη με 55 – 63. Για τους γηπεδούχους, ο Κοσμάς ήταν και πάλι ο κορυφαίος με 5 πόντους, με Μπομπότη και Φράγκο να βάζουν από ένα καλάθι, χωρίς να μπορέσουν όμως να αλλάξουν την έκβαση του αγώνα.

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Μόκκας με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Κοσμάς με 25 πόντους, 16 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Escapers είχαν 16 / 46 δίποντα, 2 / 12 τρίποντα, 17/30 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη. Ο Blastiakos είχε 16 / 43 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 16 / 26 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη.

Escapers(Τάγκας): Δεπάστας, Ιωσηφίδης 1, Κασδναστάσης 4(11ρ.), Κοσμάς 25(16ρ.), Μπομπότης 8,Σιώπκας 12, Τάγκας 1, Φράγκος 4.

Blastiakos(Γεροντάκης): Okungbowa 4(9ρ.), Γεροντάκης 1, Θεοδωρομανωλάκης 11, Κάτοικος, Καυκαλάς,Λόλας 9(8ρ.), Μόκκας 22, Σωτηρίου 16.

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα των γκαρντ του Blastiakou.