09/10/2020
Beer Team 15 21 12 23 - 71 -
Space Jam 16 10 14 19 - 59 -

Κέρασε ο Καταγάς στην πρεμιέρα!

Νικηφόρα πρεμιέρα για την Beer Team στον έκτο όμιλο της D2-League, καθώς επικράτησε δύσκολα της Space Jam με 71-59 στο κλειστό του Κολωνού!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Space Jam να προηγείται με 15-16, χάρη σε 7 συνεχόμενους πόντους του Ανυφαντή και τρίποντο του Λεντάρη. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά  οι Καταγάς, Μεταξάς και Λαγουτάρης με 3 πόντους ο καθένας.

Στην δεύτερη περίοδο η Beer Team ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με 5 πόντους του Μεταξά, 4 του Κρεκούκη και τρίποντα των Μάριου Μαυράκη – Θεοδοσόπουλου, έχτισε διψήφια διαφορά 14 πόντων, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 36-26. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Ψαρόπουλου και τους 3 του Χατζόπουλου.

Με τους Θεοδοσόπουλο και Μεταξά να πετυχαίνουν από 3 πόντους έκαστος, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στα μέσα της τρίτης περιόδου στο +14 για δεύτερη φορά, 43-29. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι μαύροι και με τους Κολέογλου – Μαυροσκότη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα, μείωσαν στους 8, 48-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι “Μπυρόβιοι” διατήρησαν την ηρεμία που είχαν στο παιχνίδι τους και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καταγά με 16 (!) πόντους, αλλά και 5 του Τζατζαράκη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 71-59! Πάλεψε η Space Jam να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, αφού πλησίασε στο καλάθι, 56-54, ωστόσο τελικά οι 6 πόντοι του Ανυφαντή και οι 5 του Λεντάρη δεν έφταναν.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/31 βολές, 16/49 δίποντα και 8/20 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/19 βολές, 17/33 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 28 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος της Beer Team ο Καταγάς με 19 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 0/4 δίποντα και 5/9 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Space Jam ο Χατζόπουλος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 βολές και 3/7 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 7 λάθη.

Beer Team (Μαυράκης Μ.): Μαυράκης Α. 2, Καταγάς 19 (5), Παυλάκος 6, Κρεκούκης 7, Λαγουτάρης 3, Θεοδοσόπουλος 8 (1), Τζατζαράκης 9 (1), Μεταξάς 13, Μαυράκης Μ. 3 (1)

Space Jam (Μαυροσκότης): Ανυφαντής 14 (1), Γιακουμής 2, Μυρίλλος, Γαλάνης, Μαυροσκότης 6 (2), Χατζόπουλος 10, Λεντάρης 10 (1), Πέτσας 2,  Ψαρόπουλος 9 (1), Κολέογλου 6, Γκολιανόπουλος

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό κρεσέντο του Αργύρη Καταγά στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπως και η επιστροφή της Space Jam!