09/11/2021
War Gamers 17 23 13 20 - 73 -
Brazzers 21 15 20 16 - 72 -

Κέρδισαν Brazzers και απουσίες οι War Gamers!

Αν και κατέβηκαν με σημαντικές απουσίες στην ρακέτα, οι War Gamers λύγισαν τους Brazzers στις λεπτομέρειες με 73-72 και πήραν το πέμπτο τους ροζ φύλλο αγώνα μετά την ολοκλήρωση της όγδοης αγωνιστικής της Elite League!

Υψηλό θέαμα και γρήγορο μπάσκετ παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Brazzers να προηγούνται με 17-21, χάρη σε 7 πόντους του Χαλκιόπουλου, άλλους τόσους του Κούρογλου και τρίποντο του Βαρθολομαίου. Το δίδυμο Πάτερου – Διαμαντή τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 4 πόντους έκαστος, ενώ ένα τρίποντο έβαλε ο Λαζαράκος.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης οι δύο ομάδες, με τους War Gamers να προσπερνούν και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 40-36, μετά από 8 πόντους του Προσελέντη, δύο τρίποντα του Διαμαντή και τρίποντα των Λαζαράκου, Παρίσου και Σούλη. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Δαρδαμάνης (5π), Ζαφειράκης (3π) και Μπάρμπας (3π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Brazzers έσφιξαν την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Κούρογλου (9π), Δαρδαμάνη (6π) και Χαλκιόπουλο (5π), πήγαν εκ νέου το τιμόνι στα χέρια τους με 53-56. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Πολεμιστές, με τον Προσελέντη να σκοράρει ακόμη 8 πόντους και τον Ρόκκο να προσθέτει 5. Σκορ τρίτης περιόδου 53-56!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Σκλαβενίτη έβγαλε μεγαλύτερο πείσμα για τη νίκη και κατάφερε τελικά να φτάσει στο ροζ φύλλο αγώνα με 73-72, με τον Διαμαντή να βάζει την κρίσιμη βολή, 7″ για το τέλος, ενώ νωρίτερα από 6 πόντους είχαν οι Κωνσταντίνου και Ρόκκος. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Μπάρμπας και Δαρδαμάνης με 3 πόντους έκαστος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/15 βολές, 13/31 δίποντα και 13/36 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/23 βολές, 20/42 δίποντα και 8/30 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Κορυφαίος των War Gamers ο Προσελέντης με 23 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 2/4 δίποντα και 5/7 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 6 λάθη. Πολυτιμότερος των Brazzers ο Δαρδαμάνης με 14 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/4 δίποντα και 3/3 τρίποντα. Πήρε 1 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Προσελέντης 23 (5), Παρίσος 5 (1), Λαζαράκος 6 (2), Διαμάντης 13 (2), Σούλης 3 (1), Κωνσταντίνου 8 (1), Πάτερος 4 (1), Ρόκκος 11

Brazzers (Κατέρης): Αμπάζογλου 4, Ζαφειράκης 5 (1), Δαρδαμάνης 14 (3), Αντωνακάκης, Βαρθολομαίος 5 (1), Κατέρης 2, Κωνσταντινίδης 2, Κούρογλου 20, Μπάρμπας 8 (2), Χαλκιόπουλος 12 (1)

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του ντέρμπι και το συγκλονιστικό φινάλε της συνάντησης!