12/01/2023
Wolves 3 12 20 14 - 49 -
Sun City Spurs 7 18 13 24 - 62 -

Κέρδισαν και στην κακή μέρα οι Spurs!

Τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για τους Sun City Spurs στον τέταρτο όμιλο της Evolution League, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την όγδοη αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους Wolves με 49-62 στο ΓΣΠ και συνεχίζουν την αντεπίθεσή τους στην μάχη της σωτηρίας.

Πολύ κακό θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο και τους Sun City Spurs με 3-7, χάρη σε τρίποντο του Κυριαζίδη και δίποντα των Σαπουντζή - Μιχαλόπουλου. Ο Μεϊκόπουλος ήταν αυτός που πέτυχε το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 1/2 βολές είχε ο Μανωλόπουλος.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 10 πόντους του Μιχαλόπουλου και 8 του Κυπριανού, οι μπλε πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 15-25. Ο Μανωλόπουλος με 4 πόντους και οι Μεϊκόπουλος - Ρεκαντζής με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Wolves στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Λύκοι" βρήκαν τα πατήματά τους και με 9 πόντους του Μανωλόπουλου, 5 του Ρεκαντζή και 5 του Μεϊκόπουλου, πλησίασαν στους 3, 35-38. Το συγκρότημα του Πέλεχα διατήρησε σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο ο Κυριαζίδης με τους 8 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 35-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Sun City Spurs πήραν μπρος όταν είδαν τον αντίπαλο να πλησιάζει στον πόντο και με δράστες στην επίθεση τους Καραγιάννη, Κυριαζίδη, Μπούκουρα και Μιχαλόπουλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 49-62! Για την παρέα του Τύρου στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Μανωλόπουλος και Καρατζάς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/12 βολές, 12/35 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 16/25 βολές, 14/31 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Πολυτιμότερος των Wolves ο Μεϊκόπουλος με 10 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Sun City Spurs ο Μιχαλόπουλος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές, 1/4 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη.

Wolves (Τύρος): Μεϊκόπουλος 10 (2), Τύρος,  Ρεκαντζής 8 (1), Δρακόπουλος 3, Καρατζάς 6, Μανωλόπουλος 22 (3)

Sun City Spurs (Πέλεχας): Μιχαλόπουλος 16 (3), Καραγιάννης 7 (1), Μπούκουρας 6, Παπακωνσταντίνου, Κυπριανός 10, Φώτος 2, Νίτσικας, Κυριαζίδης 19 (2), Σαπουντζής 2

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Wolves!