25/11/2023
Indians 12 22 28 15 - 77 -
Bulldogs 24 17 12 19 - 72 -

Κέρδισαν και την γκίνια οι Indians!

Με 13 αναπάντητους πόντους από τους Bulldogs ξεκίνησε το ματς, οι οποίοι με πέντε διαφορετικούς σκόρερ, επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους. Ελευθεριάδης και Πουλοκέφαλος απάντησαν από τα 6,75 για τους Indians, αλλά οι 11 πόντοι του Λούβαρη ήταν αρκετοί για να δώσουν προβάδισμα 12 πόντων στους φιλοξενούμενους, 12-24.

One man show του Βασιλάκου από τη μία και επιθετική πολυφωνία από την άλλη είχε το μενού στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Πουλοκέφαλος, πετυχαίνοντας 7 πόντους και ο Πολύζος με άλλους 9, μείωσαν τη διαφορά για τους Indians, οι οποίοι ωστόσο δεχόμενοι πόντους από Κορκίδη και Λαζανάκο, πήγαν στα αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ, 34-41.

Επιστρέφοντας από το half time break, οι Indians φώναξαν βροντερά παρών και με τρία τρίποντα από Ζήση, Βασσάλο και Πολύζο πήραν προβάδισμα στο σκορ, 45-44, στα πρώτα τρία λεπτά! Οι Bulldogs επανάκτησαν το προβάδισμα με δύο βολές του Βασιλάκου, αλλά οι Indians με μπροστάρηδες τους Πολύζο και Βασσάλο με οκτώ, τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο σε θέση ισχύος, 62-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πολύζος με πέντε τράβηξε το κουπί επιθετικά για τους Ινδιάνους, οι οποίοι είδαν τους Bulldogs να πλησιάζουν απειλητικά με επτά πόντους του Λούβαρη και δύο του Δημητρακοπούλου. Ο Μίλτος έβαλε μεγάλο τρίποντο και μείωσε στους 5, αλλά ο Πουλοκέφαλος με δύο βολές καθάρισε το ματς και χάρισε το έκτο ροζ στην ομάδα του Μηνά και του Τσίτσιρα.

Betsson MVP για τους Indians αναδείχτηκε ο Γιάννης Βασσάλος με 20 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κόψιμο και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Bulldogs ξεχώρισε ο Δημήτρης Βασιλάκος με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Indians είχαν 19/38 δίποντα, 9/125 τρίποντα, 12/16 βολές, 36 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 κοψίματα και 15 λάθη, ενώ οι Bulldogs είχαν 27/58 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 7/13 βολές, 35 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα και 8 λάθη.

Indians (Βασσάλος): Βασσάλος 20, Ελευθεριάδης 11, Ζήσης 1, Μητσάκος 12, Πολύζος 25, Πουλοκέφαλος 8.

Bulldogs (Απέργης): Λούβαρης 18, Απέργης 11, Βασιλάκος 15, Γεωργόπουλος 9, Δημητρακόπουλος 9, Κολιατσίδης 5, Κορκίδης 2, Λαζανάκης 3.

Τι μας άρεσε: Το φοβερό πρώτο δεκάλεπτο των Βulldogs και η επιστροφή διαρκείας των Indians!