11/02/2024
Metal Warriors BC 11 16 11 23 - 61 -
Phoenix BC 18 21 14 23 - 76 -

Κέρδισαν στα mismatch οι Phoenix BC!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η δυναμική των δύο ομάδων ήταν παρόμοια. Μερικά χαμένα δίποντα των Phoenix BC έδωσαν τη δυνατότητα στους Metal Warriors να πάρουν αρκετές επιθέσεις, που όμως δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε πόντους σε μεγάλο βαθμό. Είδαμε πρόθεση των ψηλών της ομάδας του Φοίνικα να ψάχνουν μακρινές πάσες με το που πάρουν την μπάλα, κάτι που λειτούργησε κάποιες φορές. Τα πρώτα 10 αγωνιστικά λεπτά έληξαν στο 11-18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση να τρέξουν, αλλά να είναι αρκετά άστοχες, καθώς μετά από 3 αγωνιστικά λεπτά είχαν πετύχει 3 και 4 πόντους αντίστοιχα. Ο Αθανάσιος Σκλέπος (MVP) βοήθησε πολύ τους Phoenix BC, τόσο άμεσα  (ποστάροντας κοντύτερους αντιπάλους και κερδίζοντάς τους με μεγάλη επιτυχία) όσο και έμμεσα (δίνοντας screen στους χειριστές που προέκυψαν από το ψηλό τους σχήμα). Ένα ακόμα μετρήσιμο στοιχείο που ήταν με το μέρος των παικτών του Φοίνικα ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ. Στα 2:55 πάρθηκε time out από τους Metal Warriors οι οποίοι είχαν τη διαφορά στο -7 (25 - 33) και μετά από αυτό κατάφεραν να βάλουν μόλις 2 πόντους μέχρι το τέλος του πρώτου μισού (16-21)

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Metal Warriors είχαν κύριο αντίπαλο την αστοχία τους στην επίθεση. Χρησιμοποιώντας το χαμηλότερο σχήμα τους και, συνεπώς, το χαμηλότερο κέντρο βάρους τους, κατάφεραν να βρουν αρκετά ελεύθερα σουτ, τόσο από τη γραμμή των 6.75 όσο και μέσα από αυτήν, που δεν μπήκαν σε επαρκή βαθμό για να πλησιάσουν πολύ στο σκορ. Ο ρυθμός έπεσε και για τους Phoenix BC στην επίθεση, με αστοχία να επικρατεί και σε αυτούς, οι οποίοι έπαιξαν με παρόμοιο τρόπο με το πρώτο μέρος (11-14).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο χαλαρά στις άμυνές τους, κάτι που έδωσε την ευκαιρία πρωτίστως στον ρυθμό και δευτερευόντως στο σκορ να ανέβει. Ο "δαίμονας" της αστοχίας έφυγε για τους Metal Warriors, οι οποίοι τόσο με ατομικές όσο και με συλλογικές προσπάθειες βρήκαν ελεύθερα σουτ και διαδρόμους που κατάφεραν αυτήν τη φορά να εκμεταλλευτούν, για να βρουν το υψηλότερο για αυτούς ενεργητικό των 23 πόντων (43.75% αύξηση σε σύγκριση με αυτό των 16 πόντων στην 2η περίοδο). Οι Phoenix BC έπαιξαν με παρόμοιο τρόπο στην κυκλοφορία της μπάλας με το 3ο δεκάλεπτο και κατάφεραν και αυτοί να βρουν ισάριθμους πόντους (23-23). Το "ξέσπασμα" των Metal Warriors δεν ήταν αρκετό για να διεκδικήσουν τη νίκη, καθώς το υψηλό σχήμα στο οποίο αναφέρθηκε ο Παπαβασιλείου στην σχετική συνέντευξη που παραχώρησε λειτούργησε υπέρ των Phoenix BC, οδηγώντας τους στην 8η τους φετινή νίκη για την Development League.

Ο Αθανάσιος Σκλέπος απέσπασε τον τίτλο του Bettson Greece MVP, καθώς σε 20 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 21 πόντους, 12 ριμπάουντ (6 επιθετικά), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη (27 EFF)

Phoenix BC: Δατσέρης 2, Δημητρίου 12, Παπαβασιλείου 8, Παπαδόπουλος 6, Πιστόλας 4, Πολυνόπουλος 4, Ηρακλής Σκλέπος 9, Τζαφέρης 10

Ο διακριθείς των λείψανδρων Metal Warriors ήταν ο Στέφανος Τσολακίδης, ο οποίος σε 34 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ (5 επιθετικά), 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος (18 EFF)

Metal Warriors: Ανουσάκης 8, Βασιλειάδης 11, Κουπαράνης 6, Φωτακάκης 2