27/09/2021
Optimus Priamus 15 5 10 6 - 36 -
Milwaukee Sucks 7 13 12 16 - 48 -

Κέρδισαν στην κακή τους μέρα οι Milwaukee Sucks!

Το 2/2 στο Basketaki Cup έκαναν οι Milwaukee Sucks που επιβλήθηκαν των Optimus Priamus με 48-36 στο κλειστό του Basketaki Arena!
Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν βγαλμένο από τα πιο τρελά όνειρα του coach Μουστάκα, που είδε την ομάδα του να παίζει εκπληκτικό μπάσκετ απέναντι στους Milwaukee Sucks. Ο Optimus Priamus, προηγήθηκε με 15-7, με τον Κυρίμη να σημειώνει 6 πόντους. Για την ομάδα του Γκολφινόπουλου, 2 πόντους σημείωσε ο Μιχάκης.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπως ήταν λογικό οι Milwaukee Sucks αντέδρασαν και με το δίδυμο Μιχάκη – Μαυροειδή να συνδέεται με το καλάθι, έτρεξαν ένα επιμέρους 13-5 και έκλεισαν το ημίχρονο πίσω στο σκορ με 5, 25-20. Για τον Optimus, 3 πόντους έβαλε ο Παπαδάκος.
Η αντεπίθεση των Milwaukee Sucks συνεχίστηκε και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Μελιγκώνης πήρε το όπλο του, ο Μαυροειδής συνέχισε να δίνει τις μάχες του στο ζωγραφιστό και οι τυπικά φιλοξενούμενοι γύρισαν το ματς και προηγήθηκαν με 32-20 με το τέλος της περιόδου. Για τον Optimus Priamus, σπουδαίο παιχνίδι έκανε ο Λάσκος, που κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Milwaukee Sucks με την τεράστια εμπειρία τους, κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμα τους, να το αυξήσουν και να πάρουν τελικά την νίκη με 48-36 κάνοντας το 2/2 στο Basketaki Cup. Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν και στον Optimus Priamus για την προσπάθεια που κατέβαλε δείχνοντας εξαιρετικά στοιχεία.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Σταύρος Μαυροειδής με 6 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λάζαρος Κυρίμης με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 16/50 εντός πεδιάς, 2/16 τρίποντα και 2/4 βολές. Πήραν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα κι έκαναν 16 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 20/64 εντός πεδιάς, 5/26 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα κι έκαναν 10 λάθη.
Optimus Priamus (Μουστάκας): Παπαδάκος 5, Κυρίμης 8, Μπούρμπουλας 7, Φουντουλάκης 3, Καλτσάκας 6, Σκουτέρης, Ορφανουδάκης, Νομικός 1, Λάσκος 6, Σακελλαρίου.
Milwaukee Sucks (Γκολφινόπουλος): Καββαθάς 3, Διαμάντης 6, Μελιγκώνης 5, Φωτόπουλος 8, Βαρσάμης 4, Σαμιωτάκης 4, Μαυορειδής 6, Μιχάκης 10, Γκολφινόπουλος 2.
Τι μας άρεσε: Το αρκετά ανταγωνιστικό παιχνίδι που είδαμε!
Τι δεν μας άρεσε: O τραυματισμός του Σακελλαρίου!