18/05/2023
Beerokoillers 11 12 13 27 - 63 -
Hood BC 28 12 31 26 - 97 -

Κέρδισε η καλύτερη ομάδα!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master Summer League, η Hood επιβεβαίωσε τον τίτλο του μεγάλου φαβορί, καθώς επικράτησε των Beerokoillers με το εμφατικό 63-97! Η αρμάδα του Πατσάκα συγκατοικεί στη πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα παρέα με Black Dragons και Harlems, έχοντας τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια!

Οι παίκτες του Πατσάκα στρίμωξαν από το ξεκίνημα στα σχοινιά τους Beerokoillers, καθώς με όπλο την άμυνα τους, αλλά και τους Ζέγγο(10π) και Θεοδώρου(7π) να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν τη περίοδο με το υπέρ τους 11-28. Στην αντίπερα όχθη, ο  Ράνιος αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ με 5 πόντους!

Το δεύτερο μέρος ήταν το πλέον ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να είναι το 12-12! Ο Χανιώτης σε αυτό το διάστημα ήταν εξαιρετικός με 7 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Πετράκος(4π). Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Κοσμαδάκης είχε 3!

Οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης ανέβασαν την απόδοση στο παιχνίδι τους, έπαιξαν ακόμη καλύτερη άμυνα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, κυκλοφόρησαν άρτια τη μπάλα, είχαν σωστές επιλογές , βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Θεοδώρου(7π) να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού με το εντυπωσιακό 36-71!

Το τέταρτο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει τους παίκτες της Hood να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη με σκορ 63-97!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Θοδωρής Ζέγγος με 20 πόντους , 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Ράνιος είχε 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα

Η Hood είχε 26/41 δίποντα, 12/39 τρίποντα, 9/15 βολές, 57 ριμπάουντ, 34 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 18/39 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 6/13 βολές, 32 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 11 ασίστ και 11 λάθη .

Beerokoillers(Μανδηλαράς): Αλεξόπουλος 33, Κατσίκης, Κεφαλάς, Κοσμαδάκης 5, Λιάγκος 2, Μανδηλαράς, Ράνιος 21, Ψεματίκας 2.

Hood(Πατσάκας) : Ζέγγος 20, Θεοδώρου 15, Κατσούρης 10, Λαύκας 5, Μασουράκης 5, Πετράκος 14, Πρωτόγερος, Σαρρής 3, Χανιώτης 25.

Τι μας άρεσε : Το καλάθι του Θεοδώρου στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου!