08/04/2024
Akarnania Warriors 13 15 8 14 - 50 -
Ένωση Αγρινίου 10 20 20 13 - 63 -

Κέρδισε και πάει σε ημιτελικό με τους Engineers η Ένωση

Το 2 - 0 στη σειρά με τους Akarnania Warriors έκανε η Ένωση, που επικράτησε στο δεύτερο προημιτελικό με σκορ 63 - 50.
Η Ένωση που ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, θα συναντήσει στον ημιτελικό τους San Agrinio Engineers.

Οι Warriors μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με 10 - 2, όμως η Ένωση μείωσε στους 3 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα για πρώτη φορά στα μέσα της δεύτερης περιόδου και παρότι οι Warriors ξαναπήραν "κεφάλι", η Ένωση πήγε με το +2 στα αποδυτήρια.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην Ένωση που πήρε διψήφια διαφορά, προηγήθηκε μέχρι και με 17 πόντους και ήταν στο +14 στο 30ο λεπτό.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν διαφορά ασφαλείας και πήραν τη νίκη - πρόκριση.

Πρώτος σκόρερ των Akarnania Warriors ήταν ο Αλέξανδρος Δρακούσης με 25 πόντους και ακολούθησε ο Μπάμπης Τσαμάκης με 11.
Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Μιχάλης Σταμουλάκης με 24 πόντους, ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια του Χρύσου Καρακώστα που είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ και του Γιώργου Κάτρη με 11 πόντους, 15 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τι μας άρεσε. Η Ένωση είχε σε πολύ καλή μέρα το Μιχάλη Σταμουλάκη, όμως πήρε βοήθειες και από άλλους παίκτες.

Τι δε μας άρεσε. Οι απουσίες στοίχισαν στους Warriors και οι περσινοί φιναλίστ δε μπόρεσαν να κάνουν την υπέρβαση.

AKARNANIA WARRIORS (Κωνσταντίνος Κωτσής): Αντωνιάδης 7, Δρακούσης 25(4), Κυριαζής, Μπαρμπάκης, Μπιτσικώκος 5(1), Πετρέκας 2, Τσαμάκης 11(2).

ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μιχάλης Σταμουλάκης): Καρακώστας Ε. 2, Καρακώστας Χ. 13(1), Καραμπλιάνης 3(1), Κάτρης Γ. 11(1), Κάτρης Ι. 4, Κουμάσης, Μπλαχούρας, Πλιάτσικας, Σταμουλάκης 24(5), Τσιούνης 6.