03/10/2020
Pressof BC 14 16 16 19 - 65 -
Gerakas Hawks 15 11 15 21 - 62 -

Κέρδισε μήπως και, η Pressof!

Την δεύτερη νίκη της πήρε χθες το βράδυ στον Κολωνό για τον 22ο όμιλο του Basketaki Cup η Pressof, καθώς κέρδισε τους μαχητικούς Gerakas Hawks με 65-62, ωστόσο οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ της για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Gerakas Hawks να προηγούνται με 14-15, χάρη σε 6 πόντους του Γκόρου, 4 του Αβαράκη και 4 του Κουμεντάκη. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Μακαρίτης (4π), Χατζίδης (4π) και Τρατολάτης (3π).

Στην δεύτερη περίοδο ο Παραράς πήρε μπρος και με 7 δικούς του πόντους και τρίποντα των Νομικού – Τσιλιώνη, η Pressof από το 17-22 προσπέρασε και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 30-26. Για τους φιλοξενούμενους το κουπί στην επίθεση τραβούσαν οι Sediano και Γκόρος με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Κρασσά ήταν ανώτερο, βρέθηκε μέχρι και στο +8, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 46-41, μετά από 4 πόντους του Χατζίδη και τρίποντα των Τσορτού – Νομικού. Από κοντά ακολουθούσαν τα Γεράκια και στην τρίτη περίοδο, όπου ο Γκόρος σκόραρε νέους 7 πόντους, ενώ από την περιφέρεια βρήκαν στόχο οι Πικάσης – Αβαράκης. Σκορ τρίτης περιόδου 46-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Pressof διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με 6 πόντους του Μακαρίτη, 4 του Χατζίδη,  3 του Μαυρομητού και τρίποντο του Τσιλιώνη, έφτασε δίκαια στο ροζ φύλλο αγώνα με 65-62. Για τους Gerakas Hawks στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Γκόρος (12π), Αβαράκης (5π) και Κουμεντάκης (4π), χωρίς όμως να αρκούν στην ομάδα τους για την ανατροπή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/19 βολές, 16/35 δίποντα και 8/31 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/11 βολές, 15/37 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος της Pressof ο Χατζίδης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 6/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των Gerakas Hawks ο Γκόρος με 29 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 8/11 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ έκανε 4 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Pressof (Κρασσάς): Τσιλιώνης 7 (2), Μαυρομητός 5, Τρατολάτης 6 (2), Τσορτός 4 (1), Νομικός 6 (2), Χατζίδης 12, Μακαρίτης 12 (1), Παραράς 13

Gerakas Hawks (Πικάσης): Σκλαβούνος, Γκόρος 29 (3), Πικάσης 4 (1), Αβαράκης 12 (2), Κουμεντάκης 10 (1), Τζελέπης 2, Seidiano 5 (1), Σαββαΐδης

Τι μας άρεσε: Το “κυνηγητό” που έπαιξαν οι δύο ομάδες, ειδικά στα τελευταία λεπτά!