18/02/2024
ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. 7 19 16 13 - 55 -
Pharmaco Team 15 20 16 12 - 63 -

Κέρδισε την Ανεμώνη και έπιασε πεντάδα η Pharmaco Team

Στην 5η θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Pharmaco Team που επικράτησε με 63 - 55 της Ανεμώνης.
Η ομάδα του Γιάννη Κονιδάρη βρήκε λύσεις και πήρε τη νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν παράτησε ποτέ το παιχνίδι.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στη Pharmaco Team που πήρε διψήφιο προβάδισμα και ήταν στο +8 στο φινάλε του.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 16 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όμως στη συνέχεια η Ανεμώνη αντέδρασε και μείωσε στους 9 στο ημίχρονο.

Η Ανεμώνη μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με σερί 10 - 0 και προηγήθηκε, αλλά μετά το 42 - 42 η Pharmaco Team έτρεξε σερί 9 - 0 και απέκτησε ξανά προβάδισμα.

Στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 14 πόντων και το μόνο που κατάφερε η Ανεμώνη είναι να μειώσει στους 8 στο φινάλε.

Πρώτος σκόρερ της Ανεμώνης ήταν ο Δημήτρης Μεταξάς με 23 πόντους.
Για τη Pharmaco Team πρώτος σκόρερ και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Γκρίζης που πέτυχε 21 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ και τον ακολούθησαν στο σκοράρισμα ο Πάνος Κουδούνας και ο Θωμάς Κουτρουμάνος που σημείωσαν από 11 πόντους.

Τι μας άρεσε. Το παιχνίδι δεν έχασε το ενδιαφέρον του, γιατί η Ανεμώνη μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική και να επανέλθει από το -16.

Τι δε μας άρεσε. Οι δύο ομάδες είχαν κενά διαστήματα στο παιχνίδι τους και πρέπει να το βελτιώσουν ενόψει των play - offs.

ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. (Κώστας Γρομητσάρης): Γαβρικούδης 6, Γρομητσάρης 4, Καρακώστας 3(1), Κουφός, Μαρκέτος 3(1), Μεταξάς 23(3), Στουραΐτης, Τάτσης 7(1), Φορτσεράς, Χαρίσης 9(1).

PHARMACO TEAM (Γιάννης Κονιδάρης): Αλιφέρης 1, Γκρίζης 21(1), Καββαδίας 4, Καρέτσος 4, Καρτσακλής 4, Κουδούνας 11, Κουτρουμάνος 11(3), Παληγεώργος 2, Πανταζής, Σωτηρόπουλος, Τσουκαλάς 5(1), Χολής.