12/03/2023
Pink Flamingos 11 14 19 3 - 47 -
La Bola De Papel 17 13 13 13 - 56 -

Κερδίζει και στην κακή της μέρα η La Bola !

To απόγευμα της Κυριακής στο Athens Sports Hall η La Bola de Papel πήρε τη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου κόντρα στους Pink Flamingos, επικρατώντας με 47-56 και καλύπτοντας μάλιστα και τη διαφορά. Ωστόσο, η ομάδα του Μιχάλη Μαρινάκη έμεινε αρκετά μακριά από τον καλό της εαυτό, γεγονός που προβλημάτισε τον coach της ομάδας Αντώνη Αβούρη. Δεύτερη διαδοχική ήττα για τα ιστορικά Flamingos που βλέπουν τον στόχο των Playoffs να απομακρύνεται. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Με πρωταγωνιστή τον μετέπειτα Betsson mvp Καραθανάση, η La Bola μπήκε σε θέση οδηγού από νωρίς, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες και από τους Καραϊσκάκη (3π.) και Μ. Τσουκάλη (3π.). Τα Flamingos, ωστόσο, δεν της επέτρεψαν να ξεφύγουν και, σκοράροντας με τους Χρονόπουλο (3π.), Ζαχαρόπουλο (3π.) και Γκαλά (2π.) παρέμειναν σε λογική απόσταση. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-17.

Μοιρασμένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τα Flamingos να παρουσιάζονται βελτιωμένα χάρη στην καλή τους άμυνα, αλλά και τους Λαμπρινό (6π.), Ζαχαρόπουλο (4π.) και Χρονόπουλο (4π.). Στην αντίπερα όχθη, η La Bola προβλημάτισε με την απόδοσή της, μετρώντας 13 πόντους από τους Φλώρο (5π.), Μ.Τσουκάλη (4π.), Μαρινάκη (2π.) και Καραϊσκάκη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 25-30.

Το ματς παρέμεινε ντέρμπι και μετά την ανάπαυλα. Τα Flamingos βρήκαν ρυθμό επιθετικά και με πρωταγωνιστές τους Γκαλά (8π.), Λαμπρινό (4π.), Γουσέτη (2π.), Ζαχαρόπουλο (2π.) και Χρονόπουλο (2π.) πέρασαν μπροστά στο σκορ μετά από πολλή ώρα. Από πλευράς φιλοξενούμενων ο Φλώρος (5π.) μπήκε στην εξίσωση, ενώ λύσεις προσέφεραν και οι Καραθανάσης (4π.), Μ.Τσουκάλης (2π.) και Βιδάλης (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 44-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η La Bola έσφιξε την άμυνά της και δεχόμενη μόλις 3 πόντους κατάφερε να φτάσει στη νίκη, με τους Καραθανάση (6π.), Μ.Τσουκάλη (5π.) και Τζαναβάρα (2π.) να τραβούν το κουπί της επίθεσης. Ολικό μπλακ άουτ στο φινάλε για την ομάδα του Ζαχαρόπουλου που μοιραία ηττήθηκε, παρά την αξιέπαινη προσπάθεια για τρία δεκάλεπτα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Pink Flamingos είχαν 12/48 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 11/16 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη.

Στον αντίποδα, η La Bola de Papel είχε 17/41 δίποντα, 4/26 τρίποντα και 10/13 βολές. Μάζεψε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 13 φορές, ενώ είχε 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Καραθανάσης με 21 πόντους, έχοντας 8/13 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 1 λάθος σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Χρονόπουλος με 12 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Pink Flamingos (Ζαχαρόπουλος): Γκαλάς 10, Γουσέτης 5 (1), Ζαχαρόπουλος 10 (1), Καραμήτσος, Λαμπρινός 10, Χρονόπουλος 12 (2).

La Bola de Papel (Αβούρης): Βιδάλης 2, Γκιουλμπαξιώτης, Καλογεράκης, Καραθανάσης 21 (1), Καραϊσκάκης 5, Μαρινάκης 2, Μαύρης, Τζαναβάρας 2, Τσουκάλης Π., Τσουκάλης Μ. 14 (1), Φλώρος 10 (2).

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων.