12/02/2023
Ανακασιακός 5 10 6 16 - 37 -
RBD Σπάρτανς 17 15 14 10 - 56 -

Κερδίζουν και ελπίζουν οι Spartans!

Δεύτερη συνεχόμενη και ένατη συνολικά νίκη για τους Spartans στον πρώτο όμιλο του Basketaki Rebound League, καθώς στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τον Ανακασιακό με 37-56 και παραμένουν ζωντανοί στο κυνήγι της τετράδας!

Από πολύ νωρίς οι Spartans πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 5 πόντους του Νούκε, 4 του Πατσού και τρίποντα των Χανιώτη - Φραγκούλη, προηγήθηκαν με 5-17. Ο Μακρής με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 1/2 βολές είχε ο Αλεξίου.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με 7 πόντους του Κολέγκα και 5 του Μήτρου, εγτασαν στο +19, 13-32. Το σκορ του πρώτου μέρους, 15-32, διαμόρφωσε για λογαριασμό του Ανακασιακού ο Αλεξίου, ενώ νωρίτερα 4 πόντους σημείωσε ο Κοτοπούλης και 3 ο Καραμάνης.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Σπαρτιάτες", αφού με 4 πόντους του Μήτρου, 3 του Πατσού και τριποντάκι του Φραγκούλη, βρέθηκαν στο +25, 21-46. Λίγα πράγματα επιθετικά για την ομάδα αφού Χαλεπάκη στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Καραμάνη να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Τζομπανάκη 2. Σκορ τρίτης περιόδου 21-46!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι οι Spartans έφτασαν εύκολα στη νίκη με 37-56, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Φραγκούλη, Πατσού και Νούκα. Για τον Ανακασιακό στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Αλεξίου, Μακρης και Καραμάνης, με τον πρώτονα σκοράρει 11 πόντους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/12 βολές, 11/40 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 7/9 βολές, 17/40 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος του Ανακασιακού ο Καραμάνης με 9 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 3/7 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Spartans ο Πατσός με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 5/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Ανακασιακός (Χαλεπάκης): Καραμάνης 9, Αλεξίου 13 (2), Κάρλος, Κοτοπούλης 4, Μακρής 8, Τζομπανάκης 2, Φλώρος 1

Spartans (Πατσός): Τσατόβ, Πατσός 13, Κολέγκας 9, Μήτρος 9 (1), Νούκε 10 (1), Φραγκούλης 10 (2), Χανιώτης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα του αγώνα!