29/03/2023
Somalia Pirates 7 11 10 5 - 33 -
Πι Stoli α 5 12 17 20 - 54 -

Κερδίζουν και με τον Παπαδιονυσίου τα ΠιStoliA!

Με το έβδομο ροζ φύλλο αγώνα έκλεισαν την φετινή χρονιά τα ΠιStoliA, καθώς για την 18η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Master League κέρδισαν τους Σομαλούς Πειρατές με 33-54, με τον πρόεδρο Παπαδιονυσίου να εμφανίζεται στο παρκέ και να αποδεικνύει πως τελικά δεν ήταν αυτός ή μαυρόγατα της σεζόν!

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Σομαλούς Πειρατές να προηγούνται με 7-5, χάρη σε 4 πόντους του Μαυράκη και 3 του Παπαηλιού, ενώ για τους φιλοξενούμενους το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Ιωαννίδης με 5 πόντους.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 3 πόντους του Νικολουζάκη και δίποντα των Σταματέα, Ντούλη, Παπαηλιού και Στραβοπιεράκου, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 18-17. Τα ΠιStoliA κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Τζαβάρα, ενώ από 2 πόντους είχαν οι Λιόλιος, Μαυρεδάκης και Τσαπανίδης.

Με 4 πόντους του Νικολουζάκη και 4 του Παπαηλιού, το συγκρότημα του Βελιβασάκη προηγούταν με 28-24, 2:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι "Αλκοολικοί" πάτησαν γκάζι στο φινάλε του δεκαλέπτου και με 6 πόντους του Μαρτζούκου, 4 του Ιωαννίδη και τρίποντο του Παπαδιονυσίου, προσπέρασαν με 28-34, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα ΠιStoliA είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Μαρτζούκο, Ιωαννίδη, Παπαδιονυσίου, Λιόλιο και Τσαπανίδη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 33-54. Για τους Σομαλούς Πειρατές στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Παπαηλιού και Ντούλης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/6 βολές, 15/41 δίποντα και 0/15 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 1/2 βολές, 19/42 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Σομαλών Πειρατών ο Νικολουζάκης με 7 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp για τα ΠιStoliA ο Ιωαννίδης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 6/7 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Σομαλοί Πειρατές (Βελιβασάκης): Νικολουζάκης 7, Μαυράκης 6, Ντούλης 6, Παπαηλιού 10, Στραβοπιεράκος 2, Σταματέας 2

ΠιStoliA (Λιόλιος): Ιωαννίδης 16 (1), Λιόλιος 6, Μαρτζούκος 8, Μαυρεδάκης 2, Παπαδιονυσίου 6 (2), Τσαπανίδης 8, Τζαβάρας 8 (2)

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα της συνάντησης!