01/12/2021
Elapuse BC 8 14 20 20 - 62 -
Thunder 20 11 11 16 - 58 -

Κι όμως το γύρισε η Ela Puse!

Μεγάλη νίκη πήρε χθες το βράδυ στον Κολωνό η Ela Puse, καθώς αν και βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 18 πόντους, κατάφερε να κέρδισε την Thunderblaze με 62-58 και την έφτασε στην βαθμολογία μετά την ολοκλήρωση της έβδομης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Master League!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Thunderblaze, καθώς με 8 πόντους του Ζαΐμη, 4 του Κυπριανού και τρίποντα των Πάλλη – Καραγιαννάκη, πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 8-20. Ο Ζορμπάς με 5 πόντους και ο Κωνσταντινίδης με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, εκεί όπου με 4 πόντους του Καραγιαννάκη και τρίποντο του Τζούρτου, έφτασε στο +18, 11-29, 6:00 για την ανάπαυλα. Ξύπνησε στο φινάλε του πρώτου μέρους η Ela Puse και με 5 πόντους του Νινόπουλου, τρίποντο του Ζορμπά και βοήθειες των Αναγνώστου – Φραγκογιάννη, πλησίασε στους 9, 22-31!

Η αντεπίθεση της Ela Puse συνεχίστηκε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με ακόμη 8 πόντους του Ζορμπά, δύο τρίποντα του Νινόπουλου και 4 πόντους του Φραγκογιάννη, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 42-42. Από την περιφέρεια βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι οι παίχτες του Κοκκινάκη, με τους Πάλλη, Καραγιαννάκη και Τσάτσα να έχουν από ένα τρίποντο ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 42-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, με το τιμόνι να αλλάζει συνεχώς χέρια και την Ela Puse να φτάνει στη μεγάλη νίκη με 62-58, έπειτα από 8 πόντους του Ζορμπά, 7 του Δεσύπρη και τρίποντο του Κωνσταντινίδη. Δεν μπόρεσε η Thunderblaze να πάρει εκ νέου την ψυχολογία με το μέρος της και να φτάσει στη νίκη, παρά τους 7 πόντους του Καραγιαννάκη και τα τρίποντα των Πάλλη και Τσατσά.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/7 βολές, 15/38 δίποντα και 10/27 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/14 βολές, 13/35 δίποντα και 9/27 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος της Ela Puse ο Ζορμπάς με 24 πόντους, έχοντας 0/3 βολές, 6/12 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Thunderblaze ο Ζαΐμης με 8 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα, ενώ πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Ela Puse (Αναγνώστου): Νινόπουλος 11 (3), Κωνσταντινίδης 6 (2), Αναγνώστου 2, Φραγκογιάννης 8, Δεσύπρης 11 (1), Ζορμπάς 24 (4)

Thunderblaze (Κοκκινάκης): Κυπριανός 7, Καραγιαννάκης 17 (3), Ζαΐμης 8, Τσιούφης 2, Εμμανουηλίδης 4, Τσάτσας 8 (2), Πάλλης 9 (3), Τζούρτος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως η Ela Puse δεν παράτησε το ματς και έφτασε στην τεράστια ανατροπή!