25/09/2022
Campeon Εθνικός Star 10 5 9 6 - 30 -
Kill Beer 15 11 7 9 - 42 -

Kill Beer με άμυνα από ατσάλι!

Απόγευμα Κυριακής στο Basketaki Arena ο Campeon Εθνικός Star υποδέχθηκε την Kill Beer για την πρεμιέρα του δεύτερου ομίλου της Development League. Η ομάδα του Γεωργιόπουλου έδειξε μεγαλύτερη ετοιμότητα και με βασικό όπλο την αμυντική της λειτουργία επικράτησε με 30-42. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Κόντρα στα προγνωστικά, το πιο παραγωγικό δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν το πρώτο. Οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτες στο παρκέ σκοράροντας με ικανοποιητική συνέπεια, ενώ η Kill Beer ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματική χτίζοντας ελαφρύ προβάδισμα με τον Καραδημητρίου (6π.) να ξεχωρίζει. Από την άλλη, ο Βαλμάς ήταν ηγετικός στα πρώτα λεπτά για τον Campeon Εθνικό Star που έκλεισε την περίοδο στο -5. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, η Kill Beer διατήρησε τα ηνία της αναμέτρησης κρατώντας τον Εθνικό μόλις στους 5 πόντους. Ο Καραδημητρίου συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα με ακόμη 4 πόντους, ενώ στην εξίσωση προστέθηκαν και οι Καρέλος (2π.), Μπακάλης (2π.) και Τσοκαντάς (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 15-26.

Μοιρασμένο το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Εθνικό να εμφανίζει μεγαλύτερη συγκέντρωση στο αμυντικό κομμάτι, αλλά να στερείται αξιόπιστων επιθετικών λύσεων. Ο Βαλμάς (4π.) έμοιαζε να παλεύει μόνος του για τους γηπεδούχους που έχαναν διαρκώς εύκολα καλάθια και μοιραία παρέμειναν π΄σιω στο σκορ. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 24-33.

Στο φινάλε η Kill Beer κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα. Σκόραρε όσο χρειάστηκε με τους Μπακάλη (3π.), Γεωργιόπουλο (2π.), Παντελόπουλο (2π.) και Τσοκαντά (2π.) και απέδρασε από το Basketaki Arena με το πρώτο φετινό ροζ φύλλο στις αποσκευές της. Μακριά από τον καλό του εαυτό και στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Εθνικός που επικεντρώνεται πλέον στο επόμενο παιχνίδι απέναντι στους Peristeri Histons.

Στο τέλος του αγώνα, o Campeon Εθνικός Star είχε 12/47 δίποντα, 1/21 τρίποντα και 3/18 βολές. Μάζεψε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 14 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Kill Beer είχε 17/43 δίποντα, 1/17 τρίποντα και 5/10 βολές. Μάζεψε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 17 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Καραδημητρίου με 10 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και είχε μόλις 1 λάθος σε 13 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χριστόφορος Βαλμάς με 12 πόντους, έχοντας 6/17 δίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Campeon Εθνικός Star (Σιαπάνης) : Βαλμάς 12 (7ρ.), Γαλάνης, Ζουρίδης 2 (7ρ.), Κουνελάκης (6ρ.), Λάγιος 6 (1), Λάππας 2, Σέργης 8, Σιαπάνης, Τόλιας, Φλάσκος.

Kill Beer (Γεωργιόπουλος) : Γεωργιόπουλος 2, Καρέλος 6 (9ρ.), Καραδημητρίου 10, Κουτσιούκης, Λομπαρδής (7ρ.), Μπακάλης 7 (7ρ.), Παντελόπουλος 7, Σαλονίκας 1, Τουργέλης, Τσοκαντάς 9 (1).

Τι μας άρεσε : Η πληρότητα στα ρόστερ των δύο ομάδων, ελπίζουμε να συνεχίσουν έτσι.