17/12/2022
Kill Beer 13 30 20 14 - 77 -
Intercity BC 8 11 10 13 - 42 -

Kill Beer που εντυπωσιάζει, Intercity που κατρακυλάει !

Βράδυ Σαββάτου στο Athens Sports Hall η Kill Beer υποδέχθηκε την Intercity για την 13η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Development League. Ούσα ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και προσφέροντας όμορφο θέαμα ανά διαστήματα, η Kill Beer επικράτησε με το εμφατικό 77-42, φτάνοντας τις 3 διαδοχικές και 11 συνολικά νίκες στο πρωτάθλημα. Προβλημάτων συνέχεια για την Intercity που εμφανίστηκε και πάλι με μόλις μια λύση από τον πάγκο και μοιραία γνώρισε την 6η συνεχόμενη ήττα της. Πάμε, όμως να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι μετέπειτα νικητές, σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο. Τσοκαντάς (3π.), Μπογέας (3π.), Παντελόπουλος (2π.), Καραδημητρίου (2π.) και Καρέλος (2π.) πέτυχαν τους πρώτους πόντους της Kill Beer, ενώ η Intercity απάντησε με Σταυρόπουλο (2π.), Φιλίνη (2π.), Αντωνίου (2π.) και Νικολάου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-8.

Τρομακτικό δεύτερο δεκάλεπτο πραγματοποίησε η Kill Beer σκοράροντας 30 πόντους με εκπληκτικά ποσοστά και  αξιοσημείωτη πολυφωνία. Τσελίκης (12π.), Μπογέας (8π.), Μπακάλης (4π.), Καρέλος (2π.), Παντελόπουλος (2π.) και Τσοκαντάς (2π.) έβλεπαν βαρέλι το αντίπαλο καλάθι και έβαλαν πρόωρο τέλος στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν στον ίδιο ρυθμό, παρά την προσπάθεια των Σταματόπουλου (8π.) και Νικολάου (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 43-19.

Μετά την ανάπαυλα, η Kill Beer συνέχισε να πατά το γκάζι, διευρύνοντας εκ νέου το υπέρ της προβάδισμα με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου. Τσελίκης (11π.), Καρέλος (4π.), Ναλμπαντούδης (3π.), Τσοκαντάς (2π.) και Κουτσιούκης (2π.) συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια, ενώ στην αντίπερα όχθη η Intercity βασίστηκε στους Αντωνίου (4π.), Φιλίνη (2π.), Σταματόπουλο (2π.) και Νικολάου (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 63-29.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα με το επιμέρους να γράφει 14-13. Ο Καρέλος συνέχισε να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικός, προσθέτοντας ακόμη 4 πόντους στη συλλογή του, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βελτιώσουν την εικόνα τους με τον Νικολάου (8π.) να ξεχωρίζει στο φινάλε.

Στο τέλος του αγώνα, η Kill Beer είχε 23/45 δίποντα, 8/24 τρίποντα και 7/9 βολές. Μάζεψε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 19 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Intercity BC είχε 18/59 δίποντα, 1/11 τρίποντα και 3/11 βολές. Μάζεψε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Μπογέας με 13 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, ενώ είχε 4 λάθη και 2 μπλοκ σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Νικολάου με 14 πόντους και double-double, έχοντας 7/19 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Kill Beer (Μπακάλης) : Καραδημητρίου 5 (1), Καρέλος 12, Κουτσιούκης 3, Μπακάλης 7, Μπογέας 13 (3), Ναλμπαντούδης 3 (1), Παντελόπουλος 6, Τσελίκης 23 (2), Τσοκαντάς 5 (1).

Intercity (Αντωνίου) : Αντωνίου 7, Νικολάου 14, Σπαής, Σταματόπουλος 12 (1), Σταυρόπουλος 5, Φιλίνης 4.

Τι μας άρεσε : Η τρομερή pick n’ roll συνεργασία Μπογέα – Παντελόπουλου (20:17 στο YouTube) και το φοβερό buzzer beater του Χρήστου Τσοκαντά (14:21 στο YouTube).