17/12/2022
Optimus Priamus 16 14 11 14 - 55 -
Kinglooney Tunes 16 21 10 15 - 62 -

Kinglooney Tunes κόντρα σε όλους και σε όλα!

Απόγευμα Σαββάτου στο Athens Sports Hall ο Optimus Priamus υποδέχθηκε τους Kinglooney Tunes για την 12 αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development. Η ομάδα του Βαχαβιώλου, είχε φτάσει ένα βήμα πριν τη διάλυσή της, καθώς τα προβλήματα απουσιών – τραυματισμών έχουν φτάσει στο απροχώρητο. Τελικά οι Kinglooney εμφανίστηκαν, έστω με μια πεντάδα στο κλειστό του Κολωνού, έμειναν ακόμη και με 4 παίκτες μετά τον τραυματισμό του Πουλοκέφαλου, αλλά δεν τα παράτησαν και πήραν σπουδαία νίκη – ελπίδα με τελικό σκορ 55-62. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ισορροπία στο ξεκίνημα του αγώνα με τις δύο ομάδες να βρίσκουν από νωρίς τα πατήματά τους. Ο Optimus βασίστηκε στην τριπλέτα των Καλτσάκα (6π.), Φλώρου (6π.) και Λύκου (4π.), ενώ οι Tunes απάντησαν με Τριτάκη (8π.), Μουτάφη (5π.) και Πουλοκέφαλο (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί χτίζοντας ακόμη και διψήφια διαφορά 16 πόντων (21-37). Βαχαβιώλος (5π.), Πουλοκέφαλος (5π.), Τριτάκης (4π.), Μουτάφης (3π.) και Παυλής (2π.) τράβηξαν κουπί για τους μετέπειτα νικητές. Στην αντίπερα όχθη, ο Optimus αντέδρασε στο φινάλε του πρώτου μέρους και με πρωταγωνιστές τους Σκουτέρη (6π.), Καλτσάκα (6π.) και Φουντουλάκη (2π.) ξανά μπήκε στο ματς. Σκορ ημιχρόνου, 30-37.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μειώθηκε με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-10 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Καλτσάκας (4π.) και Τριτάκης (6π.) ήταν οι δύο παίκτες που ξεχώρισαν σε αυτό διάστημα για Optimus και Kinglooney αντίστοιχα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Kinglooney έμειναν με 4 παίκτες για αρκετά λεπτά, μετά τον τραυματισμό του Πουλοκέφαλου. Η ομάδα του coach Αντωνουσάκη προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική της υπεροχή, ανεβάζοντας ένταση στην άμυνα και βρίσκοντας λύσεις επιθετικά από τους Καλτσάκα (7π.), Λύκο (3π.), Φλώρο (2π.) και Χατούνογλου (2π.). Μάταια όμως. Οι Kinglooney Tunes άντεξαν στην πίεση, αρνούμενοι να παραδοθούν και έφτασαν πανάξια στη νίκη, με τους Τριτάκη (7π.) και Παυλή (7π.) να ξεχωρίζουν στο φινάλε.

Στο τέλος του αγώνα, ο Optimus Priamus είχε 22/60 δίποντα, 3/13 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψε 12 φορές, ενώ είχε 12 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Kinglooney Tunes είχαν 15/37 δίποντα, 8/23 τρίποντα και 8/14 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Τριτάκης με 25 πόντους και double-double, έχοντας 7/15 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 5 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Καλτσάκας 23 πόντους και double-double, έχοντας 10/27 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης) : Καλτσάκας 23 (1), Λύκος 10, Πάγκαλος, Σκουτέρης 6 (2), Φλώρος 10, Φουντουλάκης 2, Χατούνογλου 4.

Kinglooney Tunes (Βαχαβιώλος) : Βαχαβιώλος 10 (2), Μουτάφης 9 (1), Πουλοκέφαλος 9 (2), Παυλής 9 (1), Τριτάκης 25 (2).

Τι μας άρεσε : Η refuse to lose εμφάνιση των Kinglooney κόντρα στην σωρεία προβλημάτων που τους ταλαιπωρούν το τελευταίο διάστημα.