11/02/2023
Sintrim Team 18 18 23 21 - 80 -
SKG Sonics 5 7 6 14 - 32 -

Κυνηγάνε την πρώτη θέση οι Sintrim Team!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Sintrim Team και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμο τους από το πρώτο λεπτό με τον Τουρόγλου και τον Αστέρη Σαλαβάτη να μην αστοχούν από την περιφέρεια. Οι Skg Sonics δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον τρελό ρυθμό των αντιπάλων τους και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 18-5.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν από εκεί που είχαν σταματήσει, με συνεχόμενη πίεση στην μπάλα οδήγησαν τους αντιπάλους τους σε κακές επιλογές και στην επίθεση ο Νίκος Τερζίδης και ο Γιολβάνης βγήκαν μπροστά ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι SKG Sonics απάντησαν με τα καλάθια του Καποδίστρια και του Χαρταμπίλα αλλά η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 36-12.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τν ίδιο ρυθμό. Οι Sintrim Team εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες των αντιπάλων τους και τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο πέτυχαν πολλούς εύκολους πόντους με τον Γιολβάνη και τον Μεγαλόπουλο. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ανακόψουν τους αντιπάλους τους παρά τα μεγάλα καλάθια του Μέρμιγκα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 59-18.

Στην τέταρτη περίοδο οι SKG Sonics εκμεταλλεύτηκαν την χααρότητ των αντιπάλων τους και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με τον Απαραμάνη και τον Καποδίστρια, όμως οι Sintrim Team συνέχισαν το πλάνο που είχαν σε όλη την διάρκεια του αγώνα και πήραν την νίκη με το τελικό 80-32.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Σωτήρης Μεγαλόπουλος με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιώργος Καποδίστριας με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Sintrim Team: Ν. Τερζίδης 10, Δημητρακόπουλος, Λιβέρης 2, Τρούπκος, Μπούζης 3(1), Τουρόγλου 19(6), Σαλαβάτης Α. 6(2), Σαλαβάτης Θ. 2, Σ. Τερζίδης 6, Μεγαλόπουλος 14(2), Σταυρίδης, Γιολβάνης 18(3).

SKG Sonics: Καποδίσττριας 11, Κεραμίδας 2, Απαραμάνης 5, Χαρταμπίλας 5(1), Παπαδόπουλος, Μέρμιγκας 9(1).

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες και ο πλουραλισμός στην επίθεση των Sintrim Team.