31/05/2024
Cosa Nostra 15 12 9 9 - 45 -
Elitήριοι by pinguin.gr 11 14 15 9 - 49 -

Στο κυνήγι της πρωτιάς οι Elitήριοι!

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τους Elitήριους στον έβδομο όμιλο της Summer Evolution League, καθώς για την έκτη αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα την Cosa Nostra με 45-49 στο Athens Sports Hall!

Με τον Πανοσκάλτση να μπαίνει δυναμικά στο παιχνίδι και να σκοράρει 7 πόντους και τον Κωνσταντινάκο να ευστοχεί από την περιφέρεια, οι Elitήριοι προηγούνταν με 2-8 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 7 πόντους του Στρέγλου, έμμεσο τρίποντο του Βιλλιώτη και τρίποντο του Φλυτζάνη, προσπέρασαν με 15-11!

Στη δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση ο Ζελμάνοβιτς και με 10 δικούς του πόντους, έβαλε τους φιλοξενούμενους στο +6, 19-25, 3:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, η παρέα του Γονιδάκη κατάφερε να προσπεράσει πριν την ανάπαυλα με 27-25, χάρη σε δύο τρίποντα του Φλυτζάνη και καλάθι στην εκπνοή του Βιλλιώτη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ζελμάνοβιτς ήταν ασταμάτητος και με 8 νέους πόντους, έβαλε εκ νέου του κιτρινόμαυρους σε θέση οδηγού με 36-40. Μεγάλο black out για την Cosa Nostra στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Μαυρίδη να ξεχωρίζει με τους 4 πόντους που σημείωσε. Σκορ τρίτης περιόδου 36-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Elitήριοι διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι, δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπέλλη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 45-49. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ρες, Μπρούστας και Φλυτζάνης.

Πολυτιμότερος της Cosa Nostra ο Στρέγλος με 11 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/8 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson MVP των Elitήριων ο Μπέλλης με 6 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα, ενώ μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Βιλλιώτης 6, Κουτσουριδάκης 2, Μαυρίδης 6, Μπρούστας 4, Ρες 5, Στρέγλος 11 (2), Τζαχρίστας, Φλυτζάνης 9 (3), Χατζησυμεωνίδης 2

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Ακάντε, Ζελμάνοβιτς 20 (1}, Ζωγράφος 2, Κωνσταντινάκος 3 (1), Λαμπρόπουλος 4, Μπέλλης 6, Μπαϊράμι 2, Πανοσκάλτσης 10, Ποστόλλι 2

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του παιχνιδιού!