28/05/2023
Circle BC 18 10 12 13 - 53 -
Colombians BC 27 11 21 14 - 73 -

Κιούκης και δεν είμαι καλά!

Κυριακή απόγευμα στο κλειστό του Αγίου Νικολάου στα ειδυλλιακά Νέα Λιόσια για το πρωτάθλημα της Master Summer League, οι Colombians πραγματοποιώντας εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, υπό τις ευλογίες του τεράστιου Κωνσταντίνου Κιούκη, κατάφεραν να νικήσουν τη Circle με σκορ 53-73! Οι γηπεδούχοι φαίνεται να ξύπνησαν για τα καλά από το μουδιασμένο ξεκίνημα, βρίσκονται στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 3-1 και σύμφωνα με όσα δήλωσε ο Αλέξανδρος Ρετουνιώτης, πρωταρχικός στόχος της ομάδας είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος! Στη αντίπερα όχθη, οι ομαδάρα των Καρκαλέτση και Αλεξόπουλου βρίσκονται στην έβδομη θέση, αλλά με μόλις δύο αγώνες και ρεκόρ 1-1! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού οι Col μπήκαν στο παρκέ με σκοπό να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, κάτι  το οποίο το κατάφεραν , καθώς με τον Κιούκη(10π) να ξεδιπλώνει το πλούσιο ταλέντο που διαθέτει στις δύο πλευρές τους παρκέ, έκλεισαν τη περίοδο με το υπέρ τους 18-27! Στην αντίπερα όχθη, ο Μουρελάτος είχε 8!

Οι γηπεδούχοι έπρεπε να κλείσουν τους διαδρόμους στον μαέστρο των αντιπάλων τους και για αυτό το λόγο ο κόουτς Αλεξόπουλος γύρισε την άμυνα του σε ζώνη. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι μωβ να περιορίσουν τους Colombians στους δέκα πόντους, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το 28-38! Ο Πασχαλάκης είχε 6 πόντους, ενώ 3 είχε ο Μουρελάτος

Στο τρίτο δεκάλεπτο η παρέα του Ρετουνιώτη πίεσε στην άμυνα, έλεγξε τα ριμπάουντ και με μακρινές baseball πάσες βρήκε σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, κλείνοντας τη προτελευταία στροφή έχοντας δεκαεννέα πόντους διαφορά με σκορ 40-59! Ο Γιαννακόπουλος ηγήθηκε των προσπαθειών των Colombians με 7 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Μουρελάτος!

Στο τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι δεν αντιμετώπισαν κανέναν απολύτως πρόβλημα , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν ακόμη μια σπουδαία νίκη με σκορ 53-73!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Κωνσταντίνος Κιούκης με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αλέξανδρος Καρκαλέτσης είχε 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο!

Οι Colombians είχαν 26/42 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 6/20 βολές, 50 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 18 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/45 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 6/8 βολές, 42 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 18 λάθη .

Circle(Mike Αλεξόπουλος): Αλεξόπουλος 3, Γεωργίου 6, Δόβας, Ζαφειρόπουλος 3, Καλούδης 2, Καρκαλέτσης 8, Μουρελάτος 26, Παπαχρήστου, Σαμαρτζής 2, Τουμπανάκης 2.

Colombians(Ρετουνιώτης): Γιαννακόπουλος 10, Καλαβρουζιώτης, Καλαντζάκης, Καπουράνης, Κωνσταντίνος Κιούκης 19, Παρασκευάς Κιούκης 1, Κυριακόπουλος 5, Πασχαλάκης 24, Ρετουνιώτης 6, Τακίδης 8.

Τι μας άρεσε: To double-double του Κωνσταντίνου Κιούκη!