12/11/2023
Emporio Armani 21 19 19 25 - 84 -
Ένωση Αγρινίου 13 20 22 6 - 61 -

Κυρίαρχη στο ντέρμπι η Emporio Armani

Έχοντας σε μεγάλη μέρα το Χρήστο Σταυρόπουλο που πέτυχε triple double με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ και 13 ασίστ και άξιους συμπαραστάτες τον Αντώνη Δάρλα, το Θωμά Αγγέλη και το Χρήστο Κοργιαλό η Emporio Armani έφτασε σε μια δίκαιη και εμφατική νίκη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, πήραν αμέσως προβάδισμα, έφτασαν τη διαφορά στους 10 πόντους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8.

Οι παίκτες της Ένωσης πλησίασαν στους 3 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως η Emporio Armani δεν τους άφησε περιθώρια και ξέφυγε με 7 στο ημίχρονο.

Λίγο πριν τα μέσα της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 15 πόντους, όμως η Ένωση έτρεξε σερί 18 - 6, μείωσε στους 3 και το δεκάλεπτο έκλεισε στο +4 για την Emporio Armani.

Κι εκεί που όλα προμήνυαν ντέρμπι στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι έδειξαν πως δεν αστειεύονται, έτρεξαν μεγάλο σερί, δέχτηκαν μόλις 6 πόντους και έφτασαν στο +23 που "σφράγισε" τη νίκη τους.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP ήταν ο Αντώνης Δάρλας με 27 πόντους και ακολούθησαν ο Θωμάς Αγγέλης με 16 και ο Χρήστος Σταυρόπουλος με 13.
Η Ένωση είχε πρώτους σκόρερ τους Γιώργο Κάτρη και Μιχάλη Σταμουλάκη που σημείωσαν από 15 πόντους.

Τι μας άρεσε. Η Emporio Armani έπαιξε πολύ καλά, ήταν διαβασμένη στο να εξουδετερώσει τα επιθετικά "όπλα" της Ένωσης και έχοντας σε μεγάλη μέρα αρκετούς παίκτες της έφτασε στη νίκη.

Τι δε μας άρεσε. Η Ένωση "βραχυκύκλωσε" από την αντίπαλη άμυνα, δε μπόρεσε να βγάλει αιφνιδιασμούς όπως στα προηγούμενα παιχνίδια και δεν κατάφερε να χτυπήσει το ματς.

EMPORIO ARMANI (Ντίνος Τσιαμάκης): Αγγέλης 16(2), Δάρλας Α. 27(4), Δάρλας Φ. 4, Θεοφάνης 3(1), Κατερινόπουλος 2, Κοκοτός 2, Κοργιαλός 9, Σβίγγος 4, Σταυρόπουλος 13, Τρίκας Γ. 4, Τρίκας Κ.

ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μιχάλης Σταμουλάκης): Βασιλείου 8, Καρακώστας Χ. 2, Καρακώστας Ε. 2, Κάτρης Γ. 15(2), Κάτρης Ι. 2, Μπλαχούρας 6, Πλιάτσικας 5(1), Σταμουλάκης 15(1), Τριανταφυλλάκης 2, Τσιούνης 4.