Valhalla Phantoms 19 19 13 14 - 65 -
Kasonic Beers 9 15 10 17 - 51 -

Κυρίαρχοι Phantoms!

Στον δρόμο των επιτυχιών επέστρεψαν οι Valhalla Phantoms καθώς επικράτησαν σχετικά εύκολα των Kasonic Beers στο Μαζαράκη.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι, αφού με πρωταγωνιστές τους Κρινή, Τσινιόκα, Φλάκα και Σαμπάνη προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 19-9. Οι προσωπικές ενέργειες του Χατζημιχαήλ ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Kasonic έγιναν πιο δραστήριοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Προσηλιακό και Alla, όμως δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον τρελό ρυθμό που είχαν επιβάλει οι γηπεδούχοι. Οι Phantoms σημείωσαν και πάλι 19 πόντους, έκαναν το σκορ 38-24 και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά. Η ομάδα του Γεωργακά συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο και διατηρεί το υπέρ της προβάδισμα χάρη στους Κυριακουλάκο και Κότσιρα. Οι "μπίρες" συνέχισαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα και στις δύο μεριές του παρκέ και να είναι κατώτεροι των προσωπικών. Το 51-34 τους έβαζε σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αποβολή του Κότσιρα και την γενική... σύγχυση που επικράτησε στους Valhalla και έριξαν τη διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη γι' αυτούς. Οι γηπεδούχοι με άψογη διαχείριση, καλές επιλογές στην επίθεση και καλάθια του Κρινή πήραν τη νίκη που τόσο πολύ άξιζαν και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 2-1. Στο 2-1 βρίσκονται πλέον και οι Kasonic Beers.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κρινής με double double και 18 πόντους (5/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/10 βολές, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 25/59 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 12/20 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/39 δίποντα, 4/26 τρίποντα και 13/21 βολές.
 Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 4 ασίστ.

Valhalla Phantoms (Γεωργακάς): Γεωργακάς 6 (1), Δρόσος 4, Κρινής 18, Κυριακουλάκος 13, Κότσιρας 3, Σαμπάνης 9, Τσινιόκα 6, Φλάκας 6

Kasonic Beers (Κόκκαλης): Alla 14, Ασημακόπουλος 9, Κόκκαλης 4, Προσηλιακός 3 (1), Ρουμελιώτης 11 (1), Σπυρίδης, Γ. Χατζημιχαήλ 8 (1), Π. Χατζημιχαήλ 2

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των νικητών και το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα.