18/11/2022
The Jokers 17 7 8 23 - 55 -
San Antonio Smurfs 13 8 15 9 - 45 -

Κηρύκου παρόντος πάσα αρχή παρόντος!

Στο κλειστό του Αγίου Νικολάου για την 4η  αγωνιστική του πρωταθλήματος της Master, οι Jokers διπλασίασαν τις νίκες τους στη λίγκα, καθώς μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι έκαμψαν την αντίσταση των San Antonio Smurfs με σκορ 55-45 . Οι γηπεδούχοι έπεσαν από την ακρόπολη και βρήκαν πορτοφόλι, αφού βρέθηκαν λίγο πριν το τέλος στο μείον επτά, με τον Κηρύκο να πετυχαίνει έξι προσωπικούς πόντους και να δίνει μια πολύτιμη νίκη στη προσπάθεια που κάνουν για να ξεφύγουν από το γκρουπ των ομάδων που κινδυνεύουν με υποβιβασμό. Μετά από αυτή την επιτυχία οι Jokers ισοβαθμούν στη τέταρτη θέση με τους Lyonmen και Mad Frogs με ρεκόρ 2-2. Το στρουμφοχωριό, παρά την ήττα, υποδέχτηκε την ομάδα του Μποχωρίδη με χειροκροτήματα , αναγνωρίζοντας τη πολύ μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Βρίσκονται στην τελευταία θέση με ρεκόρ 0-4, αλλά με εμφανίσεις σαν τις χθεσινές είναι θέμα  χρόνου να έρθουν τα πρώτα νικηφόρα αποτελέσματα . Πάμε να δούμε να δούμε λοιπόν τα πεπραγμένα αυτής της σπουδαίας αναμέτρησης.

Στη πρώτη στροφή του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι από τους αντιπάλους τους, με το τέλος της να τους βρίσκει μπροστά με 17-13. Τα πρώτα μηνύματα για το τι θα έπραττε ο κάπτεν της ομάδας , Γιάννης Κηρύκος, τα λάβαμε σε αυτή τη περίοδο, με τον μπόμπερ των Jokers να προφέρει στην ομάδα του 6 πολύτιμους πόντους, και να τον ακολουθεί ο Φιλιππάκος με 4. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο ένας και μοναδικός Μουτσίοπουλος(5π) επιβεβαίωσε τη φήμη του δεινού σουτέρ που τον ακολουθεί, βοηθώντας τους Smurfs να μείνουν κοντά στο σκορ.

Οι Smurfs στη συνεχεία μπήκαν αποφασισμένοι να βάλουν δύσκολα στους αντιπάλους τους, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Καλαϊτζόγλου(2π), Βουρλίτης(2π), Κοντοές(2π) και Αλέξη(2π) να αναλαμβάνουν δράση βρέθηκαν σε θέση οδηγού με βραχεία κεφαλή, 19-21. Ωστόσο ο Κηρύκος πήρε εκ νέου το όπλο του και με 4 προσωπικούς πόντους έδωσε το προβάδισμα στους Jokers με σκορ 24-21 .

Τα στρουμφάκια στην επιστροφή τους στο παρκέ ευτύχισαν να έχουν ‘’on fire’’ τους Μουτσιόπουλο(5π) και Καλαϊτζόγλου(5π). Το χαρισματικό δίδυμο των γηπεδούχων ήταν απολαυστικό καθ’ όλη τη διάρκεια της προτελευταίας στροφής, πετυχαίνοντας δέκα από τους συνολικά δεκαπέντε πόντους των Smurfs  στην περίοδο αυτή. Στην αντίπερα όχθη Κωστελέτος σκόραρε τους πρώτους 6 πόντους, ενώ 2 είχε ο Κηρύκος. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 32-36 υπέρ των φιλοξενούμενων .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο γίναμε μάρτυρες μιας ‘’one man show’’ παράστασης του Γιάννη Κηρύκου . Ο κάπτεν, με τους Jokers στο μείον επτά (38-45) λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης, πέτυχε 8 προσωπικούς πόντους, προσφέροντας στην ομάδα τη δεύτερη νίκη στη διοργάνωση με σκορ 55-45 . Την επόμενη αγωνιστική οι Jokers Θα αντιμετωπίσουν τους Phoenix Bums, ενώ οι Smurfs τη Hood.

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Κωστελέτος με 8 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Ηλίας Βουρλίτης είχε 6 πόντους, 15 ριμπάουντ και 3 ασίστ  .

Οι Jokers είχαν 12/32 δίποντα, 7/44 τρίποντα, 10/19 βολές, 48 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 12 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 8 λάθη, ενώ οι San Antonio Smurfs είχαν 10/36 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 4/6 βολές, 53 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 19 λάθη .

Jokers(Φιλιππάκος): Φιλιππάκος 5, Καραγιαννίδης 1, Αγγελάκης, Απτόσογλου, Κοντοές 7, Κωστελέτος 8, Καλλινίδης 10, Πάτσης 3, Κηρύκος 21 .

San Antonio Smurfs(Μποχωρίδης) : Νίκας 2, Καλαϊτζόγλου 16, Αλέξης 2, Μποχωρίδης, Μουτσιόπουλος 16, Νινιός, Μανδρώνης 3, Βουρλίτης 6 .

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση του Κηρύκου στη τελευταία λεπτά της αναμέτρησης!