25/10/2019
War Gamers 19 17 24 26 - 86 -
Paliagoura 28 20 12 23 - 83 -

Κλασσικό ντέρμπι με… πειραιώτικη ανατροπή!

Σε ένα πολύ δυνατό ματς όπου τα είχε όλα, οι War Gamers εκμεταλλεύτηκαν το βάθος του πάγκου τους και παρά το γεγονός ότι έχαναν με 36-48 στο ημίχρονο, κέρδισαν με 86-83 τα Paliagoura και πήραν την τρίτη τους νίκη μετά την ολοκλήρωση της έκτης αγωνιστικής της Elite League.

Χορταστικό και θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τα Paliagoura να προηγούνται με 19-28, χάρη σε 9 πόντους του Κασκάνη, 6 του Χρυσανθακόπουλου, άλλους τόσους του Λαγού και 5 του Μούσουρα. Το δίδυμο Καρατζή – Στέφανου Καραγιάννη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, με τον πρώτο να έχει 8 πόντους και τον δεύτερο 7.

Στην δεύτερη περίοδο οι πράσινοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με δράστες τους Κασκάνη (6π), Χρυσανθακόπουλο (6π), Λαγό (4π) και Τζανάκη (4π), πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 36-48. Για τους War Gamers σε εκείνο το διάστημα από 5 πόντους πέτυχαν οι Ιατρού και Σοφούλης, ενώ έξω από την γραμμή των 6,75μ εκτέλεσε ο Κωνσταντίνου.

Με τον Στέφανο Καραγιάννη να παίρνει τους Πειραιώτες στις πλάτες του με 15 πόντους και τους Σοφούλη – Κωνσταντίνου να εκτελέσουν εύστοχα από την περιφέρεια, η ομάδα του Σκλαβενίτη έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 60-60. Ο Κασκάνης με δύο τρίποντα και ο Λαγός με 3 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 60-60!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι War Gamers είχαν περισσότερες λύσεις από τον πάγκο και με τους Κωνσταντίνου (10π), Καρατζή (6π), Στέφανο Καραγιάννη (4π) και Σοφούλη (4π) να βγάζουν το φίδι από την τρύπα, έφτασαν στην δύσκολη και μεγάλη νίκη με 86-83. Αν και είχαν αρκετές ατυχίες με τραυματισμούς στα τελευταία λεπτά, τα Paliagoura πάλεψαν μέχρι το τέλος, ωστόσο οι 10 πόντοι του Μούσουρα και οι 9 του Τζανάκη δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 19/30 βολές, 20/44 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/18 βολές, 24/53 δίποντα και 9/27 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp των War Gamers ο Στέφανος Καραγιάννης με 29 πόντους (double-double), έχοντας 7/12 βολές, 8/16 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για τα Paliagoura ο Μούσουρας με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Λαζαράκος 1, Καραγιάννης Στ. 29 (2), Σούλης, Σοφούλης 14 (2), Κωνσταντίνου 16 (4), Καρατζής 18, Ιατρού 8 (1), Γιαννόπουλος

Paliagoura (Κοντορουχάς): Τζανάκης 14 (2), Καραγιάννης Σοφ. 4, Χρυσανθακόπουλος 16, Κασκάνης 21 (4), Λαγός 13, Κοντορουχάς, Μούσουρας 15 (3)

Τι μας άρεσε: Παρά τις απουσίες που είχαν και οι δύο ομάδες, War Gamers και Paliagoura μας πρόσφεραν ωραίο θέαμα με δυνατό μπάσκετ και πάθος για τη νίκη!

Τι δεν μας άρεσε: Το γεγονός πως τα Paliagoura δείχνουν πως τους λείπει αρκετά ο Θάνος Κωστάκης, αφού χάνουν τα ροζ φύλλα στις λεπτομέρειες! Θάνο γύρνα πίσω ή έστω τηλεφώνα!!!